Technologia wykorzystania femtokomórek doceniona w 2. edycji Orange Fab

Firma Platforma Komunikacji i Rozwiązań Mobilnych, która opatentowała technologię wykorzystania małych stacji nadawczych - femtokomórek - zwyciężyła w 2. edycji programu Orange Fab. Program promuje młode polskie firmy starające się wejść na rynek innowacji technologicznych.

Platforma Komunikacji i Rozwiązań Mobilnych (PKRM), która zajęła pierwsze miejsce w konkursie organizowanym przez Orange Polska, zaprezentowała technologię zastosowania tzw. femtokomórek - małych, samoorganizujących się sieci, które znacznie obniżają koszty operacyjne przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności.

Podstawową funkcjonalnością femtokomórek jest zapewnienie dobrego sygnału wewnątrz budynków i innych miejscach o niewielkim obszarze, w których sygnał z zewnętrznych stacji bazowych jest słaby. Główną cechą różniącą femtokomórkę od standardowych stacji bazowych jest komunikacja z infrastrukturą GSM za pomocą protokołu IP (co zapewnia wysoką jakość sygnału telefonii komórkowej i jednocześnie zasięg Wi-Fi).

Tego rodzaju urządzenia miałyby znaleźć zastosowanie m.in. w galeriach handlowych, pociągach i przejściach podziemnych.

PKRM została zarejestrowana w 2007 roku; w 2008 roku opatentowała swoją technologię w Polsce, zaś w 2014 przyznana jej została ochrona patentowa na większość krajów Unii Europejskiej. Jak mówi Eryk Szweryn z Platformy Komunikacji i Rozwiązań Mobilnych, prace nad nagrodzoną technologią trwały od 13 lat.

Firma rozpoczyna współpracę z Orange jako pierwszym operatorem wspierającym w Polsce femtokomórki. Zwycięstwo w Orange Fab zapewniło PKRM dofinansowanie w wysokości 30 tys. zł, możliwość zaprezentowania projektu podczas wydarzenia Demo Day i wsparcie ze strony Orange Polska.

"Wielkie firmy straciły swój monopol na zmiany i budowanie (nowych) rozwiązań" - podkreśla wiceprezes Zarządu ds. Operacyjnych Orange Polska Piotr Muszyński, mówiąc o potrzebie wspierania młodych firm.

Drugie miejsce w konkursie zajęła aplikacja Brinch firmy Lemon Labs - działająca w chmurze platforma, która poprzez kontakt z tzw. beaconami umieszczonymi w fizycznych miejscach ma dawać użytkownikom nowe możliwości zbierania danych oraz ułatwiać interakcję z klientami.

Trzecie miejsce ex aequo zajęły firmy Edu4work i Sellupp. Zgłoszona przez Edu4work bezpłatna aplikacja HOLLO umożliwia osobom prywatnym zamawianie pomocy drogowej bezpośrednio z urządzenia mobilnego. Projekt Sellupp pt. Kekemeke to natomiast cyfrowa wersja kart lojalnościowych stosowanych w sklepach i kawiarniach.

Ponadto wyróżniono technologię OORT firmy o tej samej nazwie. OORT to aplikacja mobilna pełniąca funkcję uniwersalnego pilota, pozwalającego zdalnie kontrolować urządzenia w pobliżu nadajnika (bez względu na ich producenta) za pośrednictwem internetu.

Wyróżniono również program HYENT, mający upodobnić codzienne życie (np. zawieranie znajomości lub odwiedzanie lokali) do uczestnictwa w grze sieciowej. Jego podstawą jest aplikacja mobilna wykorzystująca tzw. rozwiązania gamifikacyjne, takie jak system punktów i poziomów doświadczenia oraz odznaki za osiągnięcia.

Finalistów 2. edycji programu Orange Fab ogłoszono podczas 5. spotkania z cyklu Miasteczko Myśli. Współzawodniczyło ze sobą 107 firm. (PAP)

kflo/ mk/ ura/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)