Telefoniczna rozmowa kwalifikacyjna - jak rozmawiać
Oto kilka porad, które pomogą ci z sukcesem przebrnąć przez ten etap rekrutacji
Wiele osób poszukujących pracy myśli, że telefoniczna rozmowa z rekruterem to tylko formalność: „Widać, że pracodawca jest zainteresowany, więc wystarczy po prostu brzmieć dość kompetentnie i ustalić datę osobistego spotkania”. Prawda? Nieprawda! Rozmowa telefoniczna jest jednym z ważnych etapów rekrutacji, więc musisz się starać równie mocno jak podczas osobistego spotkania. Niestety, nie będziesz mieć dużo czasu na przygotowanie – możesz zostać poproszony o odpowiedź na kilka pytań od razu. W najlepszym wypadku rekruter umówi się z tobą za dwa-trzy dni.
Upewnij się, że masz profesjonalną skrzynkę głosową.
Wyobraź sobie, że jesteś pracodawcą, który szuka odpowiedniej osoby na stanowisko średniego szczebla. Dzwonisz do kandydata, który nie ma zbyt dużego doświadczenia, ale wydaje Ci się, ze będzie w stanie udźwignąć nowe obowiązki. Jak zareagujesz, kiedy usłyszysz w słuchawce pana X naśladującego Bogusława Lindę: „Nie chce mi się z tobą gadać. Zadzwoń później”. Raczej nie zostawisz wiadomości… Morał tej historii? Nagraj profesjonalną wiadomość na swoją skrzynkę głosową, bez śpiewów, pseudo-zabawnych chwytów (jak krzyk Twojego chrześniaka) czy slangu.
Wyraź swoje zadowolenie.
Nawet, jeżeli telefon zaskoczy cię w najmniej odpowiedniej sytuacji, bądź zachęcający i entuzjastyczny: „Witam serdecznie! Bardzo się cieszę, że Państwo dzwonią!”. Uśmiechnij się, kiedy to mówisz – choć osoba po drugiej stronie nie zobaczy twojej miny, usłyszy pozytywne emocje w twoim głosie.
Umów się na rozmowę w odpowiednim miejscu i czasie.
Możesz odebrać telefon od rekrutera, będąc w obecnej pracy i czując wzrok szefa na plecach. Albo w domu, kiedy właśnie odwiedza się koleżanka z dzieckiem, które bardzo głośno płacze, albo kiedy twój partner gotuje obiad, miksując coś zapalczywie. To nie są idealne tła do rozmowy. Jeżeli osoba z działu personalnego zadzwoni w nieodpowiedniej chwili i zapyta: „Czy możemy teraz porozmawiać?” Twoja odpowiedź powinna brzmieć mniej więcej tak: „Czy moglibyśmy umówić się na jutro lub pojutrze? Jestem bardzo zainteresowany pracą w Państwa firmie i chciałbym poświęcić Pani całkowitą uwagę, a obawiam się, że teraz nie jest to możliwe”. Zaplanuj swój czas tak, aby móc odebrać telefon w cichym i spokojnym miejscu, w którym będziesz mógł swobodnie rozmawiać – najlepiej w domu. Wyślij wtedy swoich współlokatorów na pizzę. Upewnij się, że nie przeszkodzą Ci kłopoty techniczne.
Kiepski zasięg może sprawić, że obie strony poczują się sfrustrowane. Dlatego, jeżeli masz taką możliwość, porozmawiaj przez stacjonarny telefon. Jeżeli nie, upewnij się, że twój zasięg ma więcej niż jedną kreskę, a bateria wytrzyma całą rozmowę.
Miej przed sobą swoje CV, notatki i kalendarz.
Rekruter może zadawać ci szczegółowe pytania dotyczące twojego doświadczenia zawodowego, a udzielając wymijających odpowiedzi nie sprawisz pozytywnego wrażenia. Telefoniczna rozmowa rekrutacyjna jest jak zdawanie egzaminu przy otwartej książce – rekruter nie widzi, z czego korzystasz, więc wszelkie pomoce możesz mieć przed oczami. Tylko nie szeleść za bardzo kartkami.
Twoje notatki powinny zawierać:
- wytłumaczenie wszelkich niekonsekwencji w twojej zawodowej historii;
- anegdotki dotyczące każdego doświadczenia zawodowego, najlepiej takie, które podkreślą zalety przydatne na przyszłym stanowisku;
- przykłady na poparcie twoich największych osiągnięć oraz mocnych i słabych stron – przemyśl je dobrze;
- kilka pytań dotyczących firmy, do której aplikujesz i stanowiska, o które się ubiegasz – dzięki nim wyrazisz swoje zainteresowanie i entuzjazm.
Bądź aktywnym słuchaczem.
Wysłuchuj do końca pytań rekrutera, nie przerywaj. Jeżeli nie jesteś pewien, czy dobrze zrozumiałeś rozmówcę, dopytaj. Nie pozwól na zbyt długą ciszę – rekruter może pomyśleć, że połączenie zostało przerwane. Jeżeli musisz się nad czymś zastanowić, wtrąć „To ciekawe”, „rozumiem”, „w zasadzie” lub coś podobnego. Oczywiście nie nadużywaj tych stwierdzeń.
Od samego początku oczekuj konkretnych pytań.
Podczas rozmowy telefonicznej często od razu przechodzi się do rzeczy, nie ma czasu na przełamywanie lodów. „Na dzień dobry” możesz zostać zapytany np. o jedną z poniższych rzeczy. Nie daj się zaskoczyć.
- Dlaczego chcesz dla nas pracować?
- Dlaczego chcesz odejść z obecnej pracy?
- Jakie są twoje mocne i słabe strony?
- Podaj przykład problemu, z którym się zetknąłeś, a który teraz rozwiązałbyś inaczej.
- Jakie cechy lubisz najbardziej, a jakie najmniej u swoich przełożonych?
- Jakiego wynagrodzenia oczekujesz na tym stanowisku? (UWAGA! Jeżeli nie zostaniesz o to zapytany, nie wyrywaj się ze swoimi oczekiwaniami. Będzie jeszcze na to czas).
Unikaj niepotrzebnych słów.
Wiele osób, zwłaszcza, kiedy jest zdenerwowanych, wydaje z siebie nieprzyjemne dla ucha dźwięki – ummmmmm, yyyyyy. Cóż, nie brzmią one profesjonalnie. Niektórzy także powtarzają pewne słowa nieznośną ilość razy, np. zaczynają od „więc” lub kończą co drugie zdanie zapytaniem: prawda? Pamiętaj, że rekruter nie będzie miał innych przesłanek poza mową, żeby cię ocenić, więc z pewnością zwróci na to uwagę. Jeżeli chcesz, możesz przećwiczyć rozmowę z przyjacielem – podpowie ci, czy mówisz wyraźnie, nie za szybko i czy nie chrząkasz za często. Możesz też nagrać się na dyktafon i posłuchać, jak brzmisz. Wykorzystaj swoje 15 minut.
Podczas osobistej rozmowy rekruter poświęci ci minimum 15 minut, nawet jeśli wcześniej zorientuje się, że nie jesteś odpowiednim kandydatem. Przez telefon znacznie prościej jest zakończyć spotkanie, jeżeli nie zapowiada się interesująco. Dlatego nie zachowuj najlepszych historii na sam koniec – możesz nie mieć okazji ich opowiedzieć. Dobre wrażenie zrób na samym początku, a potem tylko je utrzymaj.
Kiedy odpowiadasz na pytania, staraj się mówić zwięźle i rzeczowo, nie plącz różnych wątków. Nie ubarwiaj historii bez potrzeby, ale też ich nie bagatelizuj. Zamiast odpowiadać tak-nie, dodawaj komentarz lub przykład. Np. „Czy czasem mógłbyś pracować w weekendy?” „Tak, jestem odpowiedzialny, więc jeśli trzeba dokończyć projekt, mogę pracować po godzinach”.
Pytania dotyczące kolejnych etapów.
Jeżeli rekruter już dziękuje ci za spotkanie lub pyta, czy chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej, możesz zapytać o kolejne etapy rekrutacji i spróbować ustalić osobiste spotkanie. Podkreśl przy okazji, że bardzo zależy ci na tej pracy. Na koniec podziękuj entuzjastycznie za rozmowę i czas rekrutera. Twoje zaangażowanie i pozytywne nastawienie sprawią dobre wrażenie.
Jeżeli wydaje ci się, że poszło ci źle, bo nie słyszałeś pozytywnych reakcji rekrutera, nie przejmuj się. Osoby z działów personalnych celowo ukrywają swoje opinie i emocje, aby przetestować twoją odporność i nie dawać ci nadziei zbyt wcześnie.
Źródło: Ace Your Interview! The WetFeet Insider Guide to Interviewing. Copyright by Universum.
Autor: Red., AT