Trwa ładowanie...
dwr2obd

TEP rekomenduje odstąpienie od zakazu inwest. w SPW przez OFE; krytykuje limit inwestycji (opinia)

04.11. Warszawa (PAP) - Towarzystwo Ekonomistów Polskich w swojej opinii do projektu zmian w systemie emerytalnym, rekomenduje rządowi odstąpienie od zakazu inwestowania przez OFE...

dwr2obd
dwr2obd

04.11. Warszawa (PAP) - Towarzystwo Ekonomistów Polskich w swojej opinii do projektu zmian w systemie emerytalnym, rekomenduje rządowi odstąpienie od zakazu inwestowania przez OFE w obligacje skarbowe. Instytucja krytykuje też minimalny limit inwestycji funduszy w akcje.

"Proponowany w projekcie zakaz inwestycji w obligacje Skarbu Państwa przez fundusze emerytalne stoi w sprzeczności z praktyką inwestycyjną funduszy na całym świecie" - napisano w opublikowanej w poniedziałek opinii TEP.

"Zakaz tego rodzaju inwestycji niebezpiecznie obciąży strukturę portfeli inwestycyjnych OFE. W wyniku takiego uregulowania fundusze zostaną zmuszone do charakterystycznego raczej dla agresywnych funduszy akcyjnych inwestowania w większym stopniu w akcje, przez co nie będą w stanie w odpowiednim stopniu ograniczyć ryzyka rynkowego i w przypadku bessy na giełdzie prawdopodobnie poniosą znaczne straty" - dodano.

W ocenie ekonomistów zwiększony poziom zmienności portfeli inwestycyjnych OFE doprowadzi do ich stopniowego wygaszania.

dwr2obd

"W sytuacji załamania na rynku finansowym, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że ubezpieczeni na podstawie porównania krótkookresowego wyniku OFE do ZUS, zdecydują się na przeniesienie swoich oszczędności do filara repartycyjnego, ponosząc wysokie straty, co będzie prowadziło do marginalizacji drugiego filara i nierównowagi ryzyka w systemie emerytalnym. Dlatego też rekomendujemy odstąpienie od tego zakazu" - głosi opinia TEP.

Zdaniem autorów dokumentu najpoważniejszym zagrożeniem dla bezpieczeństwa przyszłych emerytur jest nakaz utrzymywania nie mniej niż 75 proc. aktywów OFE w akcjach.

"Zapis ten nie dość, że naraża środki zgromadzone przez przyszłych emerytów na zmienność rynkową bez możliwości jej zneutralizowania, automatycznie zmusza również fundusze do dodatkowego inwestowania w akcje w okresie bessy. Każdy mechanizm wymuszający posiadanie określonej wartości portfela jest niekorzystny dla przyszłych emerytów" - oceniają ekonomiści.

"Przy spadku wartości akcji OFE, będąc zobligowanym do utrzymywania udziału w akcjach na stałym minimalnym poziomie, będzie zmuszony dokupić akcje do portfela. To z kolei wymuszać będzie utrzymanie pozostałej części aktywów w instrumentach bardzo płynnych i krótkoterminowych. Zapis ten spowoduje więc zmianę typu funduszy emerytalnych, inwestujących w długim horyzoncie czasowym, na fundusze podwyższonego ryzyka z krótkim horyzontem inwestycyjnym" - dodają.

dwr2obd

Ich zdaniem jednocześnie proponowane odniesienie do 90 proc. indeksu giełdowego, w ramach nowego benchmarku, wraz z nakazem inwestycji minimum 75 proc. portfela w akcje stoi w sprzeczności z dotychczasowymi zasadami inwestowania przez fundusze na całym świecie.

"Nakaz inwestycji minimum 75 proc. portfela w akcje ma - jak się można domyślać - na celu ograniczenie wyprzedaży akcji przez fundusze, co ochroni przed spadkiem ich wartości. Takie uregulowanie jest jednak nierealizowalne z niezmienionym limitem inwestowania do 5 proc. aktywów jednej spółki. Przy ustalonym poziomie inwestycji w akcje, niezbędne byłoby podniesienie tego limitu do co najmniej 10 procent" - uważają przedstawiciele TEP.

Zwracają też uwagę, że zmiany limitów inwestycyjnych i benchmarku mają wejść w życie z dniem 1 lipca 2014 roku, a istotna zmiana portfela inwestycyjnego funduszy będzie mieć miejsce 3 lutego 2014 roku.

"Powoduje to, że fundusze, w okresie przejściowym będące już funduszami wysokiego ryzyka, mają podlegać regulacjom odpowiednim dla funduszy zrównoważonych. Nowe regulacje powinny zacząć obowiązywać wraz ze zmianą struktury portfela inwestycyjnego" - oceniają ekonomiści. (PAP)

bg/ asa/

dwr2obd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwr2obd