Trwa ładowanie...

Teraz każdy trafi na czarną listę dłużników

Po zmianach w ustawie do krajowego biura informacji gospodarczej będzie mógł trafić każdy, czy to sąsiad czy sklepikarz, bez wyroku sądu - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". To rewolucyjna zmiana w prawie.

Teraz każdy trafi na czarną listę dłużnikówŹródło: fotolia, fot: nestonik
drue4tr

Nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji i wymianie danych gospodarczych przewiduje, że osoby fizyczne będą mogły przekazywać informacje do BIG o dłużnikach, którzy są nierzetelni. Będzie to dotyczyć zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. I co istotne, nie będzie musiała posiadać potwierdzenia wierzytelności tytułem wykonawczym lub wyroku sądu z klauzulą wykonalności.

W momencie wejścia nowych przepisów w życie klient, który miał problem m.in. z: deweloperem, biurem podróży, czy sklepem będzie mógł zgłosić je do BIG. Tak samo będzie z pracodawcami, którzy nie wypłacą pracownikom pensji na czas, czy z osobami prywatnymi, które nie oddały pożyczonych pieniędzy. W przypadku konsumentów minimalna suma uprawniająca do znalezienia się na czarnej liście to 200 zł, a firm - 500 zł.

Biura Informacji Gospodarczej podchodzą do tych zmian bardzo ostrożnie, niczym pies do jeża. - Istnieje ryzyko, że w efekcie do rejestrów mogą trafić sprawy dotyczące nieistniejących zobowiązań, co będzie miało wpływ na wiarygodność systemu - ocenia w rozmowie z "DGP" Agnieszka Salach z ERIF BIG.

drue4tr

Obawy BIG są raczej bezpodstawne. Poważne konsekwencje będą ciążyć na osobach, które podadzą nieprawdziwe informacje. Straszak jest duży i bolesny dla potencjalnie złośliwego Kowalskiego. Za kłamstwo grozi 30 tys. zł kary.

Poza tym nowelizacja planowana przez Ministerstwo Gospodarki przewiduje, że do BIG będą mogły zgłaszać zobowiązania publiczne, czyli zaległe składki czy podatki, takie instytucje jak: ZUS, KRUS czy urzędy skarbowe. Będą mogły one także przekazywać informacje pozytywne, co z pewnością pomoże niektórym osobom budować swoją wiarygodność. Możliwe będzie także ujawnianie informacji o zobowiązaniach przedawnionych oraz nieudanych egzekucjach.

drue4tr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drue4tr