Trwa ładowanie...
d2dw1oc
gpw
30-03-2010 08:04

Test bariery podażowej: 2522 – 2527 pkt

Początek poniedziałkowej sesji przebiegł pod znakiem dominacji popytu. Odzwierciedleniem ofensywnego stylu gry prowadzonej przez kupujących było bezproblemowe dotarcie kontraktów do ważnej zapory podażowej Fibonacciego: 2522 – 2527 pkt.

d2dw1oc
d2dw1oc

Początek poniedziałkowej sesji przebiegł pod znakiem dominacji popytu. Odzwierciedleniem ofensywnego stylu gry prowadzonej przez kupujących było bezproblemowe dotarcie kontraktów do ważnej zapory podażowej Fibonacciego: 2522 – 2527 pkt.

W swoich zeszłotygodniowych opracowaniach zwracałem uwagę na wymieniony zakres cenowy, gdyż między innymi koncentrowały się tutaj projekcje harmonicznej formacji ABCD, spełniającej zależność: AB = CD. Ta okoliczność wzmacniała na pewno znaczenie wskazanej strefy oporu, sugerując jednocześnie, iż aktywność sprzedających może być tutaj zdecydowanie bardziej odczuwalna. Jak mogliśmy się przekonać, powyższe sugestie rzeczywiście znalazły potwierdzenie w realnym handlu. Dokładnie tutaj uformował się bowiem intradayowy punkt zwrotny i bykom nie udało się ostatecznie przedrzeć ponad poziom: 2527 pkt (maksimum sesji wypadło na: 2525 pkt).

Podczas kolejnych faz notowań inicjatywę zdołał przejąć zatem obóz podażowy. Trzeba jednak obiektywnie przyznać, że dużo większe wrażenie zrobił poranny atak byków, niż mało przekonujące działania podejmowane przez sprzedających. Kontrakty stopniowo traciły jednak na wartości. Popołudniowa rozgrywka nie pozostawiła już złudzeń, kto uzyskał przewagę na rynku. Odzwierciedleniem tego był test znanej nam już z poprzednich opracowań bariery popytowej: 2480 – 2485 pkt.

Ostatecznie zamknięcie czerwcowej serii kontraktów uplasowało się na poziomie: 2486 pkt. Stanowiło to spadek wartości FW20M10 w stosunku do piątkowej ceny odniesienia wynoszący: 0.24%.

(fot. DM BZ WBK)
Źródło: (fot. DM BZ WBK)

Od kilku sesji ważną rolę na wykresie kontraktów odgrywają dwie strefy cenowe Fibonacciego: 2480 – 2485 pkt (krótkoterminowe wsparcie) i 2522 – 2527 pkt (bariera podażowa). Powiem szczerze, że niepokoi mnie trochę wczorajsza reakcja rynku w rejonie 2522 – 2527 pkt. Okazało się bowiem, iż wskazany zakres rzeczywiście odznacza się nieprzypadkowym umiejscowieniem. Ponieważ koncentrują się tutaj projekcje symetrycznego układu ABCD, w dalszym ciągu należy bacznie przyglądać się wymienionemu obszarowi cenowemu.

d2dw1oc

Jego sforsowanie potwierdziłoby zatem pro-wzrostowe nastawienie rynku i sugerowałoby kontynuację ruchu w kierunku północnym. W takiej sytuacji niejako automatycznie zwróciłbym uwagę na kolejny przedział Fibonacciego: 2562 – 2567 pkt, spodziewając się jego testu.

Krótkoterminowy układ techniczny wykresu zacznie się jednak komplikować, jeśli niedźwiedziom udał się przedostać poniżej wsparcia: 2480 – 2485 pkt. Co prawda nie traktowałbym jeszcze wygenerowanego w ten sposób sygnału jako wskazania do sprzedaży kontraktów, niemniej konsekwentne utrzymywanie się notowań FW20M10 poniżej poziomu: 2480 pkt może ostatecznie doprowadzić do konfrontacji w rejonie: 2445 – 2450 pkt. Zwracam zatem uwagę na wymieniony obszar cenowy, gdyż w przypadku wykrystalizowania się ruchu korekcyjnego i testu tej strefy, byki z całą pewnością powinny w zdecydowany sposób przejść tutaj do kontrataku.

Podsumowując można stwierdzić, że nadal na kontraktach obowiązuje sygnał kupna, choć inwestorzy aktywnie zarządzający wielkością pozycji w portfelu powinni zamknąć część długich pozycji w rejonie: 2522 – 2527 pkt. Jego sforsowanie wygenerowałoby jednak kolejny sygnał kupna, zapowiadając tym samym kontynuację ruchu wzrostowego i test bariery podażowej: 2562 – 2567 pkt. Obawiam się jednak, że kupujący mogą mieć w dalszym ciągu zauważalne problemy ze sforsowaniem wskazanej bariery cenowej. Gdyby zatem kolejne podejście byków nie zakończyło się wybiciem, niedźwiedzie powinny wówczas wykorzystać słabość popytu i zainicjować nieco silniejszy ruchu kontrujący. Warto nadmienić, że z podobną sekwencją zdarzeń moglibyśmy również mieć do czynienia w przypadku zanegowania przetestowanej wczoraj strefy wsparcia: 2480 – 2485 pkt.

Paweł Danielewicz
Analityk Techniczny

d2dw1oc

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

d2dw1oc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dw1oc