TF SKOK: są zyski, jest dywidenda
Rozmowa z Ewą Bereśniewicz-Kozłowską, prezes zarządu Towarzystwa Finansowego SKOK S.A.
Czy poprzedni rok można uznać za najlepszy w historii Towarzystwa Finansowego SKOK S.A.?
Zdecydowanie. Pojawiły się zyski. Wpłynęło to na decyzję zarządu o rekomendacji do podjęcia uchwały przez WZA o wypłacie dywidendy i pokryciu ok. 19 mln zł straty z lat ubiegłych. WZA rekomendację przyjęło na posiedzeniu 20 czerwca, a strata zostanie pokryta ze środków kapitału zapasowego spółki, który wynosił 162 mln 436 tys. zł.
*Jak wiedzie się spółce w tym roku? *
Nieźle. 581 tys. zysku netto w pierwszym kwartale roku to dobry wynik. Widać, że idziemy we właściwym kierunku. To powinno owocować w przyszłości także dobrymi wynikami. Rosną także przychody, z czego jesteśmy zadowoleni.
Skąd w takim razie wyraźna poprawa wyników spółki?
Zakończył się ważny etap kluczowych zmian w spółce. Za nami okres przemiany Towarzystwa Finansowego SKOK S.A. ze spółki stricte technologicznej we wszechstronną usługową firmę informatyczną. Spółka konsekwentnie rosła dzięki kolejnym akwizycjom, zaś zarząd podejmował systematyczne działania mające na celu z jednej strony maksymalną redukcję kosztów, z drugiej zaś modyfikację portfela usług, struktury organizacyjnej oraz kapitału kadrowego. Te wszystkie procesy przekształceniowe, zwieńczone połączeniem ze spółką Hardware Software Outsourcing w lutym 2011 r., zostały zakończone; ich pierwsze efekty widać w wynikach finansowych tak w 2011, jak i I w kwartale 2012 roku.
Czy obsługa zewnętrznego finansowania spółki nie jest czynnikiem hamującym rozwój?
Wielkość naszych zobowiązań krótkoterminowych wynika przede wszystkim z kredytu bankowego stanowiącego źródło gotówki do bankomatów. Zobowiązania te są w pełni pokrywane przez najbardziej płynne aktywa, tj. środki pieniężne i należności krótkoterminowe. Nie ma zatem żadnych problemów z utrzymaniem przez spółkę płynności finansowej i wypłacalnością spółki.
Jakie korzyści biznesowe przynosi spółce funkcjonowanie w systemie SKOK?
Możliwość realizacji planów biznesowych, stabilizację finansową i gwarancję rozwoju.
Jakie są prognozy finansowe na najbliższe kwartały?
Nie publikujemy prognoz finansowych i o ile mi wiadomo, coraz mniej spółek publicznych to czyni.