Trwa ładowanie...
d363uf5

To będzie bardzo trudne posiedzenie EBC. Euro może się osłabić

Już podczas ostatniego wystąpienia w styczniu szef EBC Mario Draghi zapowiedział, że bank robi wszystko, by utrzymać inflację w okolicach poziomu 2 procent.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
To będzie bardzo trudne posiedzenie EBC. Euro może się osłabić
(Fot: PublicDomainPictures/pixabay (CC0 Public Domain))
d363uf5

Przynajmniej do 10 marca euro może się osłabiać - takiego zdania są analitycy z banku Merrill Lynch.

Na ten dzień jest bowiem zaplanowane posiedzenie władz Europejskiego Banku Centralnego, a po nim - konferencja prasowa i ogłoszenie nowych prognoz makroekonomicznych dla strefy euro.

Ekonomiści z Merrill Lynch w swoim najnowszym raporcie piszą wprost, że najbliższe posiedzenia EBC może być najtrudniejszym w ostatnich latach, bo władze banku muszą odpowiedzieć na "szereg globalnych szoków".

d363uf5

Już podczas ostatniego wystąpienia w styczniu szef EBC Mario Draghi zapowiedział, że bank robi wszystko, by utrzymać inflację w okolicach poziomu 2 procent. Na razie wskaźnik ten jest daleko od celu EBC, bo znajduje się blisko poziomu zero procent.

Analitycy Merrill Lynch wskazują, że ich zdaniem do posiedzenia EBC w marcu euro będzie ulegać stopniowemu osłabieniu. Podkreślają również, że władzom banku ciężko będzie podjąć decyzję, która byłaby zadowalająca dla rynków finansowych. Na osłabienie euro mogą też wpływać dane napływające z europejskiej gospodarki. "Wskaźnik klimatu gospodarczego Ifo spadł w lutym do poziomu 105,7 pkt. z 107,3 pkt. wobec oczekiwanych 106,8 pkt. Słabszy odczyt wzmacnia oczekiwania co do kolejnych działań stymulujących gospodarkę ze strony Europejskiego Banku Centralnego, co może wpływać negatywnie na notowania europejskiej waluty. EURUSD przetestował w poniedziałek ważne wsparcie w rejonie 1,1050, co otworzyło drogę do dalszych spadków" - zauważa Anna Wrzesińska, analityk Noble Securities.

d363uf5

Podziel się opinią

Share
d363uf5
d363uf5