To już oficjalne. Ten kraj przechodzi na euro
Od 1 lutego euro jest jedyną walutą oficjalnie akceptowaną w Kosowie. W okresie przejściowym w kraju będzie można jednak nadal płacić dinarami serbskimi, które są powszechnie używane w rejonach zamieszkiwanych przez Serbów.
W połowie stycznia Bank Centralny Kosowa poinformował, że od 1 lutego jedyną walutą w transakcjach gotówkowych i płatniczych w kraju będzie euro - ten dzień w końcu nastał.
W styczniowym komunikacie zaznaczono, że decyzję podjęto w oparciu o konstytucję Kosowa. "Innych walut niż euro można używać wyłącznie jako środki przechowywane w formie fizycznej lub na rachunkach bankowych w walutach innych niż euro, do dokonywania międzynarodowych płatności w walutach innych niż euro oraz do celu wymiany walut" - zaznaczono w decyzji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Milioner radzi w co dziś opłaca się inwestować - Marian Owerko - Biznes Klasa #15
Kosowo przyjmuje nową walutę
Dodatkowo, w odpowiedzi na apele UE i USA, kosowski wicepremier Besnik Bislimi zapowiedział, że Serbowie zamieszkujący Kosowo będą mogli w "okresie przejściowym" korzystać z dinara serbskiego. Osoby pracujące w serbskich instytucjach w Kosowie otrzymują pensję w dinarach.
Dinarem serbskim posługiwały się też dotychczas serbskie banki i oddziały serbskiej poczty działające w Kosowie. W dinarach wypłacane są też przekazywane przez system serbski emerytury czy renty oraz zasiłki na dzieci i świadczenia socjalne.
Unia Europejska wezwała w czwartek kosowskie władze do wprowadzenia "raczej długiego" okresu przejściowego oraz zaznaczyła, że "wcześniejszy brak kampanii informacyjnej oraz praktycznych rozwiązań dla dotkniętych decyzją społeczności niesie ryzyko znacznego skomplikowania ich życia".
Rząd w Prisztinie ogłosił, że wszystkie banki komercyjne w kraju otrzymały polecenie otwarcia oddziałów na północy, gdzie znajdują się gminy, w których Serbowie stanowią większość, zaś Bank Centralny zobowiązał je do bezpłatnego udostępniania użytkownikom rachunków podstawowych.
Serbowie biją na alarm
Działające w rządzie Serbii Biuro ds. Kosowa wydało memorandum, w którym podkreśliło, że zniesienie używania dinara serbskiego może mieć daleko idące konsekwencje dla sektorów krytycznych, takich jak szpitale, instytucje edukacyjne i przedszkola, które mają kluczowe znaczenie dla ludności serbskiej zamieszkującej te tereny. Przedstawiciele serbskich władz zarzucili Prisztinie próbę bezkrwawego wygnania z Kosowa lokalnych Serbów.
Kosowo to niejedyny bałkański kraj, który w ostatnich latach przyjął euro jako swoją oficjalną walutę - choć podkreślmy, że państwo to nie należy do UE ani do strefy euro. 1 stycznia 2023 r. do strefy euro dołączyła natomiast Chorwacja, która tego samego dnia została też członkiem strefy Schengen.