Trwa ładowanie...
dp7649m
20-10-2016 12:55

Tobiszowski: od 1 listopada dostawy węgla z kopalni Turów bez ograniczeń

Dostawy węgla brunatnego do Elektrowni Turów z kopalni Turów od 1 listopada będą prowadzone bez ograniczeń - powiedział w Sejmie wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, odpowiadając na pytanie PO o skutki osuwiska, do którego doszło w kopalni pod koniec września.

dp7649m
dp7649m

Posłowie PO pytali w czwartek m.in. o to, czy Kopalnia Węgla Brunatnego (KWB) Turów prowadzi pełne wydobycie we wszystkich miejscach eksploatacji i czy podaż węgla zabezpiecza ciągłość pracy Elektrowni Turów.

Wiceminister energii podkreślił, że od 13 października dostawy węgla do Elektrowni Turów realizowane są na poziomie pozwalającym na ciągłą prace bloków energetycznych z mocą około 800 megawatów. "To stanowi 80 proc. średniego obciążenia elektrowni z okresu sprzed wystąpienia osuwiska. W przypadku konieczności zwiększenia mocy, wynikającego z zapotrzebowania krajowego systemu energetycznego, dostawy węgla mogą być zwiększone do odpowiedniego poziomu" - powiedział.

Tobiszowski dodał, że od 1 listopada dostawy węgla z KWB Turów będą realizowane bez ograniczeń.

Wiceminister poinformował również, że w związku z osuwiskiem PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (właściciel KBW Turów) dokonała odpisu z tytuł trwałej utraty wartości majątku na kwotę 15,5 mln zł. "Na chwilę obecną nie jest jeszcze możliwe podanie pełnych danych dotyczących wielkości poniesionych strat oraz skutków tego osuwiska" - mówił.

dp7649m

Poseł PO Tomasz Piotr Nowak pytał również o to, co resort energetyki zamierza zrobić, by "produkcja energii z węgla brunatnego była trwałym elementem miksu energetycznego Polski".

Tobiszowski mówił, że resort prowadzi prace nad programem rozwoju górnictwa brunatnego. "Chcemy, aby taki program został przyjęty do końca roku. Równolegle trwają takie prace, jeśli chodzi o węgiel kamienny. To wszystko będzie częścią składową programu energetycznego" - wskazał.

Z kolei posłanka PO Izabela Mrzygłocka pytała, jak wygląda harmonogram prac związanych z przedłużeniem koncesji na wydobycie dla KWB Turów. Obecna koncesja wygasa bowiem w 2020 roku. Tobiszowski powiedział, że sprawdzi, jak wygląda harmonogram w tej kwestii i udzieli odpowiedzi na piśmie.

Do osuwiska w odkrywkowej Kopalnie Węgla Brunatnego Turów doszło w nocy z 26 na 27 września. Kopalnia wydobywa, przetwarza i sprzedaje węgiel brunatny i surowce towarzyszące. Roczne wydobycie to ok. 12 mln ton węgla - informuje PGE na swej stronie internetowej. Rocznie zdejmowane jest 32 mln m sześc. nadkładu, a odkrywka zajmuje 2487 ha.

dp7649m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dp7649m