Trwa ładowanie...
d1ykmgp

Topnieje oprocentowanie lokat

Już tylko sporadycznie trafiają się nam lokaty na co najmniej 6,5 proc. w skali roku - wynika z raportu naszej gazety i firmy doradczej Open Finance.

d1ykmgp
d1ykmgp

W ubiegłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe w Polsce do 3,75 proc., czyli najniższego poziomu w historii. I choć jest to dobra wiadomość dla osób spłacających kredyty hipoteczne w złotych, to niestety banki dalej będą obniżać oprocentowanie. Wśród tradycyjnych lokat takie, które dawałyby 7-8 proc. w skali roku, znajdziemy jeszcze w Getin Banku i Meritum Banku.

Zdaniem analityków oprocentowanie lokat w bankach z tygodnia na tydzień będzie spadać. Dlatego warto rozejrzeć się za np. lokatami połączonymi z polisami ubezpieczeniowymi. Ich zaletą jest zwolnienie z podatku Belki, zaś wadą dość długi okres minimalnej inwestycji - co najmniej rok. Banki zaczynają szukać nowych sposobów na przyciągnięcie klientów z pieniędzmi. Już dwa banki, BOŚ i Raiffeisen, płacą odsetki z lokat z góry.

Dużą konkurencją dla banków na rynku depozytów stają się spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Podczas gdy oprocentowanie lokat w bankach spada, to SKOK-i utrzymują je zwykle na poziomie 7-8 proc. w skali roku.

Klienci SKOK-ów muszą jednak pamiętać o dwóch rzeczach. Aby wpłacić pieniądze na lokatę w SKOK-u, trzeba stać się jego członkiem. A to wiąże się z uiszczaniem składki członkowskiej, która wynosi do 30 zł. Do tego należy wykupić co najmniej jeden udział w SKOK-u za kolejnych kilkadziesiąt złotych.

324 mld złotych wynosiła wartość depozytów gospodarstw domowych w styczniu br.

8 proc. zysku daje w skali roku najwyższa dostępna na rynku lokata w Getin Banku

Łukasz Pałka
POLSKA Dziennik Zachodni

d1ykmgp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ykmgp