Trwa ładowanie...
d2k2g3w

Totalizator czy tylko zabawa w Internecie

Minister finansów zakwalifikował planowaną nową grę internetową jako totalizator. Sąd ocenił to jako nadinterpretację przepisów i nakazał wydanie nowej decyzji.

d2k2g3w
d2k2g3w

Zabawa internetowa Bet4fun.pl, przygotowana przez spółkę Sofitia Marketing, miała polegać na typowaniu wyników imprez sportowych. Za prawidłową odpowiedź uczestnicy (po zarejestrowaniu się i wniesieniu opłaty za dany okres) mieli otrzymywać punkt. Za błędną punkt się odejmowało. Uczestnicy z największą liczbą punktów dostawaliby nagrody rzeczowe. W razie równej liczby punktów decydowałaby dogrywka.

Internetowa gra lub zabawa może być uznana decyzją ministra finansów za grę losową w rozumieniu ustawy z 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych, mimo że nie jest tam wprost wymieniona. Ustalenie, czy mamy do czynienia z jedną z gier z ustawowego katalogu czy też wychodzi ona poza ten katalog, bywa jednak bardzo trudne.

"Dynamiczny rozwój sieci internetowej i możliwości prowadzenia gier i zawierania zakładów online, sprawia, że zapisy ustawy nie są adekwatne do wymogów współczesności, a problematyka internetowego hazardu nie doczekała się dotychczas unormowania prawnego" - stwierdzają autorzy opracowania Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową na temat skutków legalizacji gier i zakładów wzajemnych w Internecie.

Minister finansów orzekł, że Bet4fun.pl jest zakładem wzajemnym. Zgodnie z ustawą z 1992 r. zakładami wzajemnymi są zakłady o wygrane pieniężne polegające na odgadywaniu wyników sportowego współzawodnictwa ludzi lub zwierząt, w których uczestnicy wpłacają stawki, a wysokość wygranej zależy od łącznej kwoty wpłaconych stawek. Zakłady wzajemne, czyli po prostu totalizatory, mogą być urządzane tylko na restrykcyjnych warunkach przewidzianych w ustawie.

d2k2g3w

Zakład wzajemny

W opinii ministra proponowana internetowa zabawa Bet4fun.pl nie ma co prawda wszystkich cech totalizatora sportowego, ale zawiera niektóre jego elementy. Są to odpłatny udział, typowanie wyników imprez sportowych, a jako cel - uzyskanie wygranej. Wystarczy to do uznania jej za zakład wzajemny.

Spółka zaskarżyła decyzję ministra do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
_ Nie jest to ani gra, ani zakład wzajemny _- przekonywał podczas rozprawy jej przedstawiciel radca prawny Piotr Wachowski. _ Nie wypełnia bowiem jednej z przesłanek: nie przewiduje nagród pieniężnych, lecz rzeczowe. _

Tylko wygrane rzeczowe

Przedstawicielka ministra finansów mówiła, że skoro istnieją pewne elementy zakładów wzajemnych, to do ministra należy rozstrzygnięcie wątpliwości, czy są one wystarczające do takiego właśnie zakwalifikowania.

_ Jest to zabawa hazardowa _- mówiła. _ kierowana publicznie, przez Internet, z płatnym uczestnictwem, typowaniem wyników i nagrodami. _

d2k2g3w

Sąd uznał jednak zarzuty skargi za trafne i uchylił decyzję ministra.
_ Elementem ustawowym zakładu wzajemnego są wygrane pieniężne _ - przypomniała sędzia Dorota Wdowiak. _ Wspomniana gra internetowa go nie spełnia, gdyż ustawodawca używa sformułowania “wygrane pieniężne”, a to nie są wygrane rzeczowe. Wyrok (sygn. VI SA/Wa 2245/08) jest nieprawomocny. _

Od ubiegłego roku w Ministerstwie Finansów trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy, ponieważ obecna nie nadąża za rozwojem rynku i budzi wątpliwości co do stosowania niektórych zapisów.

Danuta Frey
Rzeczpospolita

d2k2g3w

| Portale dla bukmacherów Działalność internetowych bukmacherów i organizatorów wszelkich form hazardu online w prawodawstwie polskim nie jest uregulowana. Organizacja gier i zakładów wzajemnych za pośrednictwem Internetu jest niezgodna z ustawą o grach i zakładach wzajemnych. Działający w sieci organizatorzy gier i zakładów wzajemnych, z reguły podmioty zagraniczne, mają zezwolenia i licencje zwykle z tzw. rajów podatkowych. Tymczasem legalizacja i opodatkowanie internetowego hazardu może przynieść budżetowi państwa 130 mln zł rocznie z tytułu podatku od gier oraz ponad 12 mln zł z tytułu podatku dochodowego. Podstawowym problemem legislacyjnym stanie się jednak takie sprecyzowanie zapisów ustawy o grach i zakładach wzajemnych, które pozwoliłoby przejąć podmiotom działającym zgodnie z nowymi przepisami znaczący udział w rynku. (Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową: "Skutki legalizacji gier losowych i zakładów wzajemnych organizowanych w Internecie") |
| --- |

d2k2g3w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k2g3w