Trwa ładowanie...

TR, Ruch Młodych, Sierpień '80 i młodzieżówka PPP zapowiedzieli współpracę

Przedstawiciele Twojego Ruchu, Ruchu Młodych, WZZ Sierpień'80 i Organizacji Młodzieżowej Polskiej Partii Pracy zapowiedzieli w czwartek, że będą współpracować w ramach projektu "młodzi w pracy"
Share
TR, Ruch Młodych, Sierpień '80 i młodzieżówka PPP zapowiedzieli współpracę
Źródło: Thinkstock
dln563a

Przedstawiciele Twojego Ruchu, Ruchu Młodych, WZZ Sierpień'80 i Organizacji Młodzieżowej Polskiej Partii Pracy zapowiedzieli w czwartek, że będą współpracować w ramach projektu "młodzi w pracy". Ma on na celu m.in. walkę z bezrobociem młodych.

"W tej chwili hasło 'nie róbmy polityki, budujmy orliki' jest symbolem pewnego archaicznego myślenia. To obraza dla wszystkich młodych, którzy postrzegają politykę jako dialog" - podkreślił na konferencji prasowej w Sejmie przewodniczący Ruchu Młodych Grzegorz Sikora. Zaznaczył, że jego organizacja - w przeciwieństwie do młodzieżówek PiS czy PO - skupia młodych, którzy nie są "bezrozumnym elementem swojej partii", tylko myślą samodzielnie i aktywnie działają na rzecz rozwiązania największych bolączek młodzieży.

Polecamy: Stażyści w branży PR mogą zarabiać nawet 1,6 zł na rękę

dln563a

Według Sikory największymi problemami młodych są: brak pracy, droga komunikacja miejska oraz zatrudnianie na tzw. umowy śmieciowe. Jego zdaniem urzędy pracy jedynie "biorą dużo pieniędzy, generując kolejnych bezrobotnych" zamiast szukać dla nich pracy. Według niego wszystko to powoduje, że coraz więcej osób młodych wyjeżdża z rodzinnych miast.

Sikora poinformował, że w związku z tym miesiąc temu rozpoczęło swoje działanie 12 zespołów regionalnych "młodzi w pracy", których zadaniem będzie przygotowanie programów odpowiadających na problemy młodych w poszczególnych miastach. "Chcemy pokazać, że nie trzeba wyjeżdżać, by godnie żyć, mieć pracę, zawód i mieszkanie" - powiedział.

Jak mówił, we wrześniu Ruch Młodych "ruszył do samorządów uczniowskich i młodzieżowych rad miast", by pokazać, że młodzi powinni mieć większy wpływ na to, jakie decyzje są podejmowane względem ich przyszłości. Zaprezentował też propozycje reformy systemu zawodowego, m.in. zwiększenia współpracy małego i średniego biznesu ze szkołami zawodowymi. W listopadzie młodzieżówka zamierza przedstawić propozycje dot. mieszkań dla młodych.

"Całość naszego programu opiera się o jeden postulat - o przekazanie 1 promila z budżetu samorządu terytorialnego na działalność samorządów uczniowskich" - zaznaczył Sikora. Według niego należy też odejść od apolityczności młodzieżowych rad miast oraz wyposażyć je w inicjatywę uchwałodawczą. "Szkoła nie musi być intelektualnym kamieniołomem" - podkreślił.

dln563a

Dodał, że bardzo cieszy go współpraca z TR i Sierpniem'80.

Z kolei Patryk Kosela z WZZ Sierpień'80 ocenił, że "stara banda Millera, Tuska i Kaczyńskiego" nie rozwiąże problemów młodych. Podkreślił, że jego organizacja od lat walczy z umowami śmieciowymi. Zapowiedział, że zamierza ona protestować przed wielkimi korporacjami, tak długo aż ten proceder ustanie, a "bogate, tłuste koty, jakimi są korporacje, przestaną wykorzystywać młodych ludzi". Wyraził zadowolenie, że ma w tej walce sprzymierzeńców.

O konieczności współpracy z organizacjami studenckimi mówił też Szymon Martys z Organizacji Młodzieżowej Polskiej Partii Pracy. Podkreślił, że potrzeba działań w mniejszych miejscowościach na rzecz aktywizacji młodych. "Polska nie ogranicza się wyłącznie do Warszawy" - zaznaczył. (PAP)

Szukasz pracy w Polsce? Przejrzyj najnowsze ogłoszenia i znajdź coś dla siebie!

dln563a

Podziel się opinią

Share
dln563a
dln563a