Trwa ładowanie...
dgqp6ko

Transakcje na giełdzie gazu na poziomie 3 tys. MWh

Jeżeli pod koniec 2013 r. na giełdzie gazu znajdzie się w obrocie 3 tys. MWh surowca dziennie, to uznam to za sukces - powiedział PAP prezes Towarowej Giełdy Energii, Ireneusz Łazor.

dgqp6ko
dgqp6ko

Od uruchomienia giełdy gazu w grudniu 2012 r. na jej parkiecie łącznie złożono około 70 zleceń kupna i 450 zleceń sprzedaży gazu, jednak oferowane ceny po stronie kupujących i sprzedających za 1 MWh surowca doprowadziły do zawarcia trzech transakcji. Łącznie wolumen obrotu wyniósł 888 MWh gazu ziemnego. Jedna megawatogodzina gazu to od 105 do 115 metrów sześć. surowca, w zależności od temperatury spalania.

- Uruchomienie giełdy gazu jest dopiero pierwszym krokiem na drodze do pełnej liberalizacji tego rynku. Nasze doświadczenia z rynku energii wskazują, że jednym z istotnych czynników mających wpływ na płynność będzie wprowadzenie ustawowego obliga giełdowego i odpowiedź na pytanie, czy powinno być nałożone tylko na sprzedających, czy również na kupujących - powiedział Łazor.

W ostatniej wersji poselskiego projektu nowelizacji Prawa energetycznego, nad którym pracowała specjalna podkomisja sejmowej komisji gospodarki, znajduje się zgłoszony przez resort gospodarki zapis, by sprzedawcy obligatoryjnie kierowali na giełdę 70 proc. swojego gazu. Cała komisja gospodarki zajmie się projektem w przyszłym tygodniu.

- Kolejny ważny warunek (płynności - PAP) dotyczy strony popytowej. Jak widać po strukturze liczby zleceń kupna i sprzedaży błękitnego paliwa na rynku TGE, złożono ponad sześć razy więcej zleceń sprzedaży niż kupna. Niezbędne jest zatem stworzenie mechanizmów pozwalających na uczestnictwo w rynku po stronie kupujących, czyli np. odejście od zasady "bierz lub płać" oraz umożliwienie firmom dalszej odsprzedaży surowca kupowanego od PGNiG. Kluczowa jest też rozbudowa infrastruktury gazowej - nowe gazociągi, interkonektory i terminal LNG. Wreszcie, zniesienie taryfowania cen gazu przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki - powiedział PAP Łazor.

dgqp6ko

- Mam nadzieję, że w styczniu 2014 r. będziemy mogli powiedzieć, że znacznie zwiększyliśmy płynność na giełdowym rynku gazu - dodał.

W obecnym stanie prawnym zawieranie i rozliczanie transakcji giełdowych na rynku gazu możliwe jest wyłącznie za pośrednictwem domów maklerskich i towarowych domów maklerskich, będących członkami TGE oraz członkami Giełdowej Izby Rozrachunkowej prowadzonej przez Izbę Rozliczeniową Giełd Towarowych. Pierwszymi domami maklerskimi, które podpisały umowy umożliwiające im działanie na rynku gazu, są: Dom Maklerski BOŚ, Noble Securities oraz TRIGON Dom Maklerski.

W ramach giełdy na każdej sesji uczestnicy rynku mają możliwość handlowania miesięcznymi, kwartalnymi i rocznymi kontraktami. Handel w ramach notowań ciągłych przewidziany jest w dni robocze w godzinach 8-14. Giełdowy kurs każdego kontraktu jest wyrażony w złotych za 1 MWh. Rozliczeń i rozrachunków transakcji z rynku gazu będzie dokonywała Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych.

Łukasz Osiński

dgqp6ko
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgqp6ko