Trwa ładowanie...

Trwają przygotowania do powietrznej premiery Dreamlinera

Amerykańska firma przeprowadziła kolejne testy Boeinga 787. Z zapowiedzi koncernu wynika, że pierwszy lot Liniowca Marzeń ma odbyć się do końca czerwca.

Trwają przygotowania do powietrznej premiery DreamlineraŹródło: Boeing
d315y77
d315y77

Na Dreamlinera czeka m.in. polski przewoźnik LOT. Najwięcej maszyn zamówiły linie chińskie, koreańskie oraz indyjskie.

Boeing 787 albo inaczej Dreamliner to średniej wielkości samolot pasażerski. Ma przewozić od 200 do 350 osób. Jak zapowiada firma, ma być bardziej oszczędny - jeśli chodzi o zużycie paliwa - w porównaniu do poprzednich wersji.

Koncern podał, że zespół pilotów oraz inżynierów przeprowadził symulację, która sprawdziła kluczowe systemy samolotu i ich parametry podczas lotu (m.in. napęd i awionikę). Scenariusze symulacji obejmowały zarówno loty o standardowym przebiegu, jak i takie, podczas których występują pojedyncze i złożone usterki.

_ Wyczerpujące testy były prowadzone zgodnie z rygorystycznym regulaminem. Nadal wnikliwie analizujemy wyniki, wprowadzamy korekty i zamierzamy niebawem przeprowadzić lot testowy Dreamlinera _ - powiedział Scott Fancher, wiceprezes i dyrektor generalny programu 787.

d315y77

Samolot ma wejść w skład floty PLL LOT. W kwietniu prezes LOT Sebastian Mikosz poinformował, że spółka prowadzi rozmowy z Boeingiem na temat dostaw dziewięciu samolotów dalekiego zasięgu typu Dreamliner. Pierwsze maszyny spółka może otrzymać pod koniec 2010 roku. Mikosz nie podał wartości umowy.

Według wcześniejszych zapowiedzi Dreamliner miał zostać oblatany latem 2007 r. i przekazany pierwszemu odbiorcy - japońskim liniom lotniczym - w maju 2008 r.

Pierwszy lot testowy Dreamlinera został jednak przesunięty na listopad-grudzień 2007 roku, a następnie na koniec pierwszego kwartału 2008 roku. Przyczyną były niezgodności niektórych części produkowanych przez podwykonawców oraz problemy z testami wytrzymałościowymi i zbyt dużą masą skrzydeł.

Boeing przesuwał dalej terminy pierwszego lotu - na drugą połowę ub.r., a potem na drugi kwartał 2009 roku. Pierwsze dostawy maszyn zapowiedział na pierwszy kwartał 2010 roku.

d315y77
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d315y77