Trwa ładowanie...
trybunał
18-07-2013 13:20

Trybunał oddalił skargę Komisji na polski zakaz GMO w paszach

Unijny Trybunał oddalił w czwartek skargę Komisji Europejskiej dot. polskiego zakazu wytwarzania, sprzedaży i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych. Uznał, że Komisja nie mogła żądać zniesienia zakazu, który jeszcze nie obowiązywał.

Trybunał oddalił skargę Komisji na polski zakaz GMO w paszachŹródło: AFP, fot: Wojtek Radwański
d3bdag3
d3bdag3

Zakaz wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r. Wynika tak z ustawy z 2006 r. o paszach.

W czerwcu 2011 r. w skardze do Trybunału Sprawiedliwości Komisja zarzuciła Polsce naruszenie unijnego prawa z powodu wprowadzenia w ustawie o paszach zakazu wytwarzania, sprzedaży i stosowania w żywieniu zwierząt w Polsce pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego.

Według Komisji takim zakazem Polska naruszyła unijne rozporządzenie nr 1829/2003 w sprawie genetycznie zmodyfikowanej żywności i paszy, które wprowadza pełną harmonizację w dziedzinie zezwoleń dotyczących pasz GMO na poziomie Unii.

KE argumentowała, że nie ma znaczenia to, iż wejście w życie zakazu zostało w Polsce odroczone. "Samo przyjęcie przez ustawodawcę i opublikowanie spornych przepisów niezgodnych z prawem Unii stanowi uchybienie zobowiązaniom ciążącym na Polsce" - pisała Komisja w skardze do Trybunału.

d3bdag3

W czwartek Trybunał stwierdził, że Komisja wezwała Polskę do usunięcia zakazu, zanim jeszcze zaczął on obowiązywać. Opinię w tej sprawie wysłała bowiem do polskich władz 23 października 2007 r., żądając usunięcia zakazu w ciągu dwóch miesięcy. Tymczasem miał on wejść w życie dopiero dwa lata po ogłoszeniu ustawy o paszach, czyli dopiero w sierpniu 2008 r. Zakaz nie może być więc przedmiotem skargi - uznał Trybunał.

Ostatecznie zakaz nie wszedł w życie również w sierpniu 2008 r., bo posłowie zdecydowali o przesunięciu jego obowiązywania o kolejne cztery lata - do końca 2012 r., a w połowie ubiegłego roku zdecydowali, że wejdzie w życie 1 stycznia 2017.

Według opinii Ministerstwa Spraw Zagranicznych zakaz stosowania pasz genetycznie modyfikowanych, zapisany w ustawie o paszach, powinien był być z niej wykreślony, ponieważ był niezgodny z unijnym prawem. Posłowie zdecydowali się jednak na przedłużenie okresu, w którym stosowanie pasz GMO jest dozwolone.

d3bdag3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bdag3