Trzaskowski: coraz więcej spraw załatwimy przez internet (aktl.)
#
dochodzą informacje o portalu danepubliczne.gov.pl, ePUAP-ie i programie Latarnicy Polski Cyfrowej
#
27.08.2014 13:35
27.08. Warszawa (PAP/PAP Legislacja) - Możliwość załatwienia jak największej liczby spraw za pośrednictwem internetu, podnoszenie kompetencji cyfrowych, a także rozwój infrastruktury szerokopasmowego internetu - zapowiedział minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski w środę w Sejmie.
Szef resortu przedstawił pięć priorytetów, które w najbliższym czasie będzie realizować Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
"Administracja jak najbliżej obywatela tak, aby każdy mógł załatwić jak najwięcej kwestii, nie wychodząc z domu, za pośrednictwem internetu" - mówił Trzaskowski.
Dodał, że zostaną uruchomione nowe usługi online. "We współpracy z innymi ministerstwami drogą elektroniczną udostępnimy szereg nowych usług, nowych udoskonalonych usług np. zaświadczenia o służbie wojskowej, o niekaralności, informacje dotyczące wyborów, podstawowe usługi zdrowotne, nowe usługi dla przedsiębiorców, rejestracja spółek itd." - wyliczał minister.
Jak zaznaczył, "będą one dostępne za pomocą internetu na jednej ulepszonej platformie i co najważniejsze, za pomocą jednego systemu weryfikacji takiego swoistego PIN-u". "Wreszcie obywatel będzie mógł za pomocą jednego systemu logować się do wszystkich tych systemów" - zapowiedział Trzaskowski.
Obecnie kontakt z administracją publiczną drogą elektroniczną odbywa się za pośrednictwem elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Za jej pośrednictwem można m.in. założyć firmę (poprzez platformę CEIDG.gov.pl), sprawdzić lub opłacić składki ZUS, jak również zweryfikować dane zawarte w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Docelowo ePUAP ma współpracować z innymi systemami centralnymi i regionalnymi, dzięki czemu zawierać będzie spójną listę wszystkich dostępnych usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną (nie tylko tych realizowanych przez ePUAP) oraz umożliwiać ich efektywne wyszukiwanie. Trzaskowski zapowiadał wcześniej, że nowa wersja ePUAP ma być dostępna pod koniec tego roku.
Szef resortu cyfryzacji przypomniał w Sejmie, że MAC rozwija stronę danepubliczne.gov.pl, na której dostępne będą wszystkie dane opracowane za pieniądze publiczne. "Dzięki temu będzie można tworzyć mnóstwo aplikacji, co przyczyni się do rozwoju gospodarki internetowej" - dodał.
Portal danepubliczne.gov.pl uruchomiono pod koniec maja br. Zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej na portalu (w ustawie nazwany jest CRIP - Centralne Repozytorium Informacji Publicznej) mają być umieszczane informacje publiczne o szczególnym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności w państwie i rozwoju społeczeństwa informacyjnego. Mogą to być wszelkie jawne informacje w postaci cyfrowej, które ze względu na sposób przechowywania i udostępniania (format i standard) pozwalają na ponowne wykorzystywanie.
Zasoby portalu podzielono na 9 kategorii: administracja publiczna, budżet i finanse publiczne, biznes i gospodarka, nauka i oświata, praca i pomoc społeczna, społeczeństwo, sport i turystyka, rolnictwo, środowisko.
Trzaskowski zaznaczył też, że kolejne ministerstwa wprowadzają elektroniczny obieg dokumentów.
Podkreślił ponadto: "Polska jest największym placem budowy infrastruktury internetowej w Europie. Będziemy oddawać sieci szerokopasmowe w kolejnych regionach, co przyczyni się do tego, że dostęp do internetu będzie miała coraz większa liczba obywateli".
Minister dodał, że MAC prowadzić będzie także programy podnoszące kompetencje cyfrowe społeczeństwa. "Nadal musimy inwestować w rozwój kompetencji cyfrowych obywateli, 15 proc. osób, które mają dostęp do internetu w tej chwili w Polsce z niego nie korzysta (...), dlatego też musimy rozwijać kompetencje Polaków w tej dziedzinie, ale również walczyć z wykluczeniem cyfrowym osób starszych, które nie korzystają z internetu. Robimy to za pomocą tego typu programów, jak Latarnicy Polski Cyfrowej. Nasi wolontariusze przeszkolili ponad 200 tys. osób z tego, jak korzystać z internetu, chcemy rozwijać umiejętności najmłodszych Polaków, ucząc ich programowania" - zaznaczył szef resortu cyfryzacji.
Program Latarnicy Polski Cyfrowej realizowany jest przez stowarzyszenia "Miasta w Internecie" wspólnie z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji. Jego celem jest zwiększenie umiejętności cyfrowych osób w wieku 50+. Latarnicy to lokalni animatorzy, którzy uczą osoby w wieku 50+ obsługi komputera oraz korzystania z internetu. Działania Latarników realizowane są z wykorzystaniem publicznych punktów dostępu do internetu, m.in. w bibliotekach, remizach Ochotniczej Straży Pożarnej czy domach kultury.
Trzaskowski zapowiedział także, że MAC wprowadzi system powiadamiania obywateli o zagrożeniach w sytuacjach kryzysowych za pośrednictwem telewizji i aplikacji na urządzenia mobilne.