Trzeba podnieść wiek emerytalny

Kraje UE i OECD podnoszą wiek emerytalny,
aby wydłużyć aktywność zawodową. to reakcja na starzenie się
społeczeństwa i wydłużającą się długość życia. Na razie Polska
podąża w odwrotnym kierunku, ale zmiany wymusi demografia - uważa
"Gazeta Prawna".

Trzeba podnieść wiek emerytalny

Prawdziwą burzą zakończyła się deklaracja ministra pracy i polityki społecznej Krzysztofa Michałkiewicza, który poparł wydłużanie wieku emerytalnego kobiet. Minister później się z tego wycofał, mówiąc, że to kwestia odległej przyszłości. Ten epizod obrazuje problem dotyczący konieczności wydłużenia aktywności zawodowej Polaków. Fakty podpowiadają, że nie da się tego uniknąć, ale słupki sondaży poparcia społecznego każą milczeć.

Na całym świecie dostosowuje się wiek emerytalny do wyzwań współczesności - wydłużającego się życia, starzejącego się społeczeństwa, malejącego przyrostu naturalnego i bankrutującej idei państwa opiekuńczego. Potwierdzają to raporty Banku Światowego "Sustainability of pension System in the UE8" i OECD "Pension at glance 2005" - podaje dziennik.

Tymczasem u nas Sejm przedłużył do końca 2007 roku możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Oznacza to, że kolejne stosunkowo młode osoby będą mogły odejść z rynku pracy na świadczenie. "Malejąca liczba rodzących się dzieci i starzejące się społeczeństwo nie pozostawia możliwości wyboru. Polacy muszą pracować dłużej" - podkreśla ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich Bogusława Nowak-Turowiecka.

Jej zdaniem, jeśli nadal będzie przybywać osób korzystających ze świadczeń, a coraz mniej rodaków będzie pracować, systemowi ubezpieczeń grozi niewypłacalność.

Tymi przesłankami kierują się starzejące się społeczeństwa krajów tzw. starej Unii. Niemal we wszystkich wiek emerytalny kobiet i mężczyzn jest taki sam. Wyjątkiem, obok Austrii, jest Francja, gdzie wiek emerytalny wynosi 60 lat. Ale by otrzymać tu emeryturę trzeba przepracować 40 lat. Poza tym kraje UE nadal podnoszą wiek emerytalny - decyzję o wzroście wieku emerytalnego do 67 lat dla obojga płci podjęli Niemcy. Nie wykluczają tego też Brytyjczycy - wylicza "Gazeta Prawna".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)