Trwa ładowanie...

Trzeba złagodzić rygory karne dla menedżerów

Działanie na szkodę firm powinno być przestępstwem ściganym na wniosek pokrzywdzonego – uważa Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego.

Trzeba złagodzić rygory karne dla menedżerówŹródło: Jupiterimages
d36fu1j
d36fu1j

Sejm rozpoczął prace nad przygotowaną w komisji „Przyjazne państwo“ nowelą karnych przepisów kodeksu spółek handlowych, która kontynuuje projekt Naczelnej Rady Adwokackiej.

Chodzi o art. 585 kodeksu spółek handlowych, który reguluje przestępstwo działania na szkodę spółki, za co grozi kara więzienia do pięciu lat. Niemal identyczne rygory dotyczą spółki europejskiej i europejskiego zgrupowania interesów gospodarczych, firm ubezpieczeniowych, spółdzielni i spółdzielni europejskich.

Fala krytyki

Kiedy adwokaci wystąpili z tym pomysłem, pojawiły się sugestie, że może chodzić o swoistą szalupę ratunkową dla Ryszarda Krauzego, znanego milionera, któremu akurat prokuratura postawiła zarzut działania na szkodę jego spółki (chodziło o pożyczkę w wysokości 3 mln zł). Adwokat Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, odrzuca te sugestie jako niedorzeczne, wskazując, że adwokatura od 2004 r. występowała z takimi postulatami. Zgłaszały je też środowiska akademickie.

Profesorowie Stanisław Sołtysiński i Michał Romanowski, członkowie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, wskazali w swych opiniach, że adwokacki projekt niepotrzebnie rozszerza karną odpowiedzialność na wspólników spółek osobowych.

d36fu1j

Z kolei Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego wytknęła projektowi zbytni rygoryzm i opowiedziała się za zmniejszeniem zagrożenia karnego z pięciu do trzech lat, co umożliwiałoby stosowanie warunkowego umorzenia postępowania. Poparła ograniczenie odpowiedzialności karnej do wypadków narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody majątkowej.

Wszyscy zwolennicy złagodzenia rygorów wobec szefów firm wskazują, że w działalności gospodarczej podejmowanie działań ryzykownych, a więc i takich, które narażają przedsiębiorstwo na szkodę, może być gospodarczo uzasadnione i usprawiedliwione.

KKPK poparła też zmiany dotyczące trybu ścigania przestępstwa, aby następowało to na wniosek (patrz opinia). To być może najważniejsza zmiana w tym projekcie. Przestępstwa ściganego na wniosek prokuratura nie może prowadzić, jeśli pokrzywdzony nie złoży wniosku o jego ściganie (art. 17 k.p.k.). Jeżeli jednak wniosek zostanie złożony, śledztwo jest prowadzone z urzędu.

d36fu1j

Szersza ochrona Skarbu Państwa

Komisja kodyfikacyjna proponuje jednak inną, prostszą nowelę: zrezygnowanie z art. 585 k.s.h. (i podobnych rygorów w innych ustawach), za to dodanie do art. 296 kodeksu karnego (przestępstwo wyrządzenia szkody w obrocie gospodarczym) przepisu stanowiącego, że jeśli następstwem czynu jest narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody majątkowej, sprawca podlegać będzie karze więzienia do lat trzech. W razie działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, groziłoby mu do ośmiu lat więzienia.

Jeżeli pokrzywdzonym nie byłby Skarb Państwa, ściganie tych przestępstw następowałoby na wniosek pokrzywdzonego.

Zgodnie z projektem nowela ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

Marek Domagalski

d36fu1j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36fu1j

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj