Trwa ładowanie...

Trzecia giełda bitcoinów zaatakowana przez hakerów. Manipulacja kursem viacoina

Klienci platformy Binance wszczęli alarm. Na ich kontach przeprowadzono duże operacje bez ich zgody. Hakerzy skutecznie zawyżyli kurs jednej z mniejszych kryptowalut. Transakcje udało się odwrócić.

Share
Trzecia giełda bitcoinów zaatakowana przez hakerów. Manipulacja kursem viacoinaŹródło: iStock.com
d3j43lo

Binance to trzecia największa platforma obrotu bitcoinami na świecie, przyciągająca około 6 proc. obrotów. Jej reputacja została wczoraj poważnie naruszona. Klienci zaczęli zgłaszać na serwisie społecznościowym reddit, że nagle serwis sam zaczął sprzedawać ich aktywa. Nawet nie tyle "sprzedawać" co zamieniać na jedną kryptowalutę - viacoin.

To dość mała kryptowaluta z obecną wartością rynkową wszystkich jednostek na poziomie 67 mln dol., więc nagły przypływ zainteresowania wystrzelił kurs w górę o nawet 40 proc. W tym samym czasie większość rynku spadała. Między innymi bitcoin, który tracąc w środę tysiąc dolarów, znów zszedł poniżej poziomu 10 tys. dol.

Notowania Viacoin w ostatnich dwóch dniach

coinmarketcap.com
Źródło: coinmarketcap.com

Bitcoin doprowadził do spadku cen złota i platyny?

Jeden z klientów Binance zauważył, że sprzedane zostały sprzedano wszystkie jego altcoiny po cenach rynkowych. Inny stwierdził, że wartość jego konta spadła o 25 proc. po tym, jak sprzedane zostały trzy posiadane kryptowaluty, a pojawiły się viacoiny. Użytkownik zareagował szybko, zamieniając viacoiny z powrotem na trzy inne poprzednie posiadane kryptowaluty, ale hakerów to nie zraziło i po chwili znowu mu je sprzedali.

d3j43lo

Binance stwierdził, że "nie ma dowodów" na to, że ich platforma została naruszona. Jedynymi zagrożonymi użytkownikami byli ci, którzy rejestrowali na zewnątrz klucze API, by korzystać z botów tradingowych.

Platforma Binance zaczęła śledztwo i cofnęła większość transakcji, kompensując straty klientom, którzy złożyli reklamacje.

Platforma namawia do wyłączenia narzędzi zarządzających automatycznie portfelem, lub zresetowanie klucza API. Na przyszłość sugeruje sprawdzanie takich narzędzi w kilku krokach, by upewnić się, że są bezpieczne.

d3j43lo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3j43lo
d3j43lo