Trwa ładowanie...
d26n1q8

Trzej nowi inwestorzy w strefie w Częstochowie

Enckel, CGR Polska i Hufgard Polska będą kolejnymi inwestorami na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Częstochowie - podał we wtorek Urząd Miasta. Powstanie co najmniej 90 miejsc pracy.

Share
d26n1q8

Zarząd Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej rozstrzygnął kolejne przetargi dla inwestorów, którzy działać będą na terenie strefy w obszarze "Kusięcka".

Tereny te zajmą Enckel sp. z o.o. - producent urządzeń peryferyjnych do produkcji tworzyw sztucznych, CGR Polska sp. z o.o. - firma zajmująca się produkcją części dla przemysłu motoryzacyjnego - drutów, sprężyn, zaczepów, linek, kabli i rurek oraz Hufgard Polska sp. z o.o. - producent chemii budowlanej, m.in. mas zalewowych. Nieruchomości posiadają dostęp do drogi publicznej i infrastruktury technicznej.

Za grunt firmy zapłacą łącznie ok. 2 mln 753 tys. zł, w sumie zainwestują blisko 36,5 mln zł i stworzą co najmniej 90 nowych miejsc pracy.

d26n1q8

"Pozwolenia na działalność na terenie stref ekonomicznych w Częstochowie, które zostały udzielone od czerwca 2014 r. do teraz, dają nam pewność powstania 400 nowych miejsc pracy i inwestycje rzędu 100 mln zł" - powiedział we wtorek prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

"Na zezwolenia czekają kolejne firmy. Zainteresowanie częstochowskimi terenami potwierdza, że starania miasta i naszych parlamentarzystów o strefy miały głęboki sens. Efekty przynosi też promocja inwestycyjna i nasze otwarcie na przedsiębiorców" - dodał.

Zarząd Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej jeszcze w maju rozstrzygnie kolejny przetarg - na zagospodarowanie inwestycyjne nieruchomości składającej się z dwóch działek w strefie "Skorki", a w czerwcu planowany jest jeszcze jeden przetarg dotyczący strefy "Kusięcka".

Zamiary inwestycyjne potwierdziła też częstochowska firma CSF Poland, składając list intencyjny dotyczący planu rozbudowy swojego zakładu i dalszego zwiększenia zatrudnienia oraz zwracając się z wnioskiem o kontynuację procedury zmierzającej do objęcia swoich terenów, na których zamierza rozwijać działalność, granicami Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

d26n1q8

Rada Miasta Częstochowy wyraziła już zgodę na włączenie w obszar KSSE nieruchomości o powierzchni ponad 7 hektarów położonych przy ul. Legionów, będących własnością CSF Poland. Zarząd katowickiej strefy, po pozytywnej opinii zarządu województwa, skieruje w tej sprawie stosowny wniosek o poszerzenie terenów strefy do ministra gospodarki. W przypadku dalszych pozytywnych opinii, procedurę może sfinalizować stosowne rozporządzenie Rady Ministrów.

Firma - zgodnie z informacją przekazaną na ostatniej sesji rady miasta - zamierza zwiększyć zatrudnienie o 200 osób do 2017 r., natomiast w 2020 r. - w przypadku objęcia jej terenów granicami Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - osiągnąć, po rozbudowie częstochowskiego zakładu, stan zatrudnienia powyżej 1000 osób. Firma, należąca do międzynarodowej grupy Cooper Standard Automotive, będącej czołowym dostawcą komponentów dla branży motoryzacyjnej, zatrudnia obecnie w Częstochowie 650 osób, jej obroty wyniosły w 2014 r. ok. 48 mln euro.

Przedsiębiorcy, którzy zainwestują w Częstochowie na terenach objętych strefami ekonomicznymi - oprócz ustawowych, częściowych zwolnień z podatku dochodowego od działalności prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej - mogą skorzystać z lokalnej ulgi podatkowej. Radni przyjęli w marcu tego roku uchwałę dotyczącą zwolnień z podatku od nieruchomości w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej.

Według danych PUP w Częstochowie, na koniec marca było zarejestrowanych ponad 20,5 tys. bezrobotnych, z czego ok. 23 proc. (ok. 4,7 tys.) to były osoby do 30. roku życia.

Z danych WUP w Katowicach (na koniec marca) wynika, że stopa bezrobocia w woj. śląskim wyniosła 9,8 proc. (wobec kraju - 11,7 proc.). Największe bezrobocie odnotowano w Bytomiu - 19 proc. oraz w powiecie częstochowskim (bez miasta Częstochowa) - 18,2 proc. W Częstochowie stopa bezrobocia wyniosła - 11,3 proc.

d26n1q8

Podziel się opinią

Share
d26n1q8
d26n1q8