Trwa ładowanie...
d32ytg6

Trzy czwarte miodu na świecie zawiera pestycydy. Niepokojące odkrycie naukowców

Szwajcarscy naukowcy przeprowadzili badania próbek miodu pochodzących z całego świata i odkryli, że aż trzy czwarte z nich zawiera środki owadobójcze. Wprawdzie stężenia pestycydów zazwyczaj nie są groźne dla ludzi, ale mogą okazać się zabójcze dla pszczół.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
miód w słoiku
miód w słoiku (123RF.COM)
d32ytg6

Znalezione w miodzie środki owadobójcze to szeroko stosowane w rolnictwie substancje należące do grupy neonikotynoidów.

Z opublikowanego przez magazyn "Science" artykułu wynika, że choć w ten sposób zanieczyszczony miód zazwyczaj nie jest szkodliwy dla ludzi, obecność pestycydów jest niepokojąca z punktu widzenia bezpieczeństwa pszczół.

Jak czytamy w "Science" znajdujące się w zapylanych przez pszczoły roślinach środki owadobójcze są dla nich bardzo niebezpieczne - powodują u pszczół problemy z pamięcią i upośledzają ich zdolność gromadzenia pokarmu.

d32ytg6

W efekcie zagrożone może być istnienie całej rodziny pszczelej.

Wideo: Miejskie pasieki

Związek stosowania neonikotynoidów w rolnictwie z wymieraniem rodzin pszczelich został udowodniony we wcześniejszych badaniach naukowych.

d32ytg6

Około jedna trzecia próbek miodu miała zawartość neonikotynoidów na poziomie zagrażającym pszczołom.

Jak informuje branżowy serwis Agronews, w Unii Europejskiej w 2013 roku częściowo zakazano stosowania neonikotynoidów na roślinach atrakcyjnych dla pszczół.

Teraz Komisja Europejska chce iść dalej i zamierza wprowadzić całkowity zakaz używania w rolnictwie tych substancji. Decyzja ma zapaść niebawem.

Jak czytamy w serwisie, Polska nie zgodziła się na używanie neonikotynoidów, ale dopuszczono je w takich państwach jak Finlandia, Litwa, Łotwa, Estonia, Rumunia, Węgry i Bułgaria.

d32ytg6

Podziel się opinią

Share
d32ytg6
d32ytg6