Trzy kolizje w trzy dni. Stracił prawo jazdy
50-letni kierowca stracił prawo jazdy, bo przez trzy dni z rzędu powodował kolizje drogowe. W ten sposób przekroczył limit punktów karnych - przekazała oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Krakowie komisarz Justyna Fil.
Jak przekazała policjantka, ostatnia z kolizji z udziałem pechowego kierowcy miała miejsce w Czernichowie w województwie małopolskim. 50-latek nie zachował należytej ostrożności i najechał swoją toyotą na tył poprzedzającego go pojazdu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przyszły rok przyniesie cięcia? Oto branże, które najbardziej obawiają się cięć
Trzy kolizje z rzędu
Wezwany na miejsce zdarzenia patrol sprawdził dane sprawcy w policyjnym rejestrze i odkrył, że mężczyzna dopuścił się takiego naruszenia przepisów w ruchu drogowym trzeci dzień z rzędu, w wyniku czego przekroczył limit 24 punktów karnych.
W związku z tym mundurowi zatrzymali 50-latkowi prawo jazdy i nałożyli na niego kolejny mandat karny w wysokości 1020 złotych - relacjonowała policjantka.
Mandaty na prawie półtora miliarda złotych
Policjanci wystawili w 2022 r. o ok. 13,6 proc. mniej mandatów niż w roku poprzednim, ale ich wartość była za to prawie dwukrotnie wyższa. To m.in. efekt zaostrzenia kar za łamanie przepisów drogowych.
Urząd Skarbowy Opole, który rozlicza wszystkie policyjne mandaty (nie tylko "drogowe"), przekazał money.pl, że w 2022 r. policja wlepiła kar na łączną wartość blisko 1 mld 460 tys. zł. To ponad 690 mln więcej niż w 2021 r. Policjanci wystawili ok. 4,8 mln mandatów — o przeszło 656 tys. mniej rok do roku.
Wysokość kar za łamanie przepisów ruchu drogowego w 2022 r. została dwukrotnie podwyższona. W górę poszła zarówno liczba punktów karnych za m.in. jazdę z niedozwoloną prędkością, jak i wartość mandatu. Zwłaszcza jeśli popełniane jest ponownie.
Ze danych policji wynika, że w 2022 roku doszło do 21,3 tys. wypadków drogowych, w których zginęły 1883 osoby, a 24,7 tys. osób zostało rannych. To o 1492 zdarzenia mniej niż w 2021 r. i o 2216 wypadków mniej niż w 2020 r.