Trwa ładowanie...

Trzynasta i czternasta emerytura w 2023 roku. Minister tłumaczy, co czeka seniorów

Trzynasta emerytura jest w przyszłym roku zagwarantowana, w planach jest też wypłacenie "czternastek". Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zabiera głos w sprawie dodatkowych świadczeń dla seniorów w 2023 roku. Tak samo o scenariuszu na przyszły rok mówi wiceminister Stanisław Szwed. Przedstawiciele rządu tłumaczą też, co z waloryzacją.

Trzynasta i czternasta emerytura w 2023 roku. Minister tłumaczy, co czeka seniorówTrzynasta i czternasta emerytura w 2023 roku. Minister tłumaczy, co czeka seniorówŹródło: WP, fot: Tomasz Sąsiada
dqxp8d8
dqxp8d8

- Świadczenia będą kontynuowane, bo przede wszystkim jest taka potrzeba. 13. emerytura będzie wypłacana. 14. emeryturę też planujemy wypłacać – zadeklarowała w czwartek w TVP Info minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, odpowiadając na pytanie, co zakłada przyjęty przez rząd projekt budżetu.

Z kolei wiceszef resortu rodziny Stanisław Szwed zabierał na ten temat głos w Sejmie. Pytany przez posłanki PiS, czy w planach jest wypłacenie 14. emerytury w kolejnym roku, odpowiedział, że resort jest przygotowany, by wdrożyć w życie takie rozwiązanie. Zaznaczył też, że w planach budżetowych na przyszły rok są zapewnione pieniądze m.in. na waloryzację na odpowiednim poziomie rent i emerytur i na 13. emeryturę.

25 miliardów złotych na dodatkowe świadczenia

Stanisław Szwed tłumaczył też, jak poszła wypłata tegorocznych "czternastych emerytur", która przeprowadzona została w okresie od 25 sierpnia do 20 września. - Praktycznie można powiedzieć, że został zakończony proces wypłaty - stwierdził. Pozostała jedynie niewielka grupa emerytur okresowych, które będą wypłacane na początku października.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Budżet "puchnie". Prof. Wojciechowski: Pieniądze są w tym rządzie na telefon

Szwed zaznaczył, że łącznie na 14. emeryturę przeznaczono 11,4 mld zł. Przekazał, że razem na 13. i na 14. emeryturę wydano prawie 25 mld zł.

dqxp8d8

Marlena Maląg była też w czwartek pytana o to, ile wyniesie waloryzacja rent i emerytur w 2023 roku. Jak wyjaśniła, ostateczną wysokość poznamy dopiero w lutym, gdy znany będzie wskaźnik średniorocznej inflacji za 2022 rok. - Szacujemy, że będzie to około 14 proc., być może więcej – zapowiedziała.

Będą zmiany w waloryzacji dla rolników

Dodała też, że w przyszłym roku nastąpi "uporządkowanie systemu emerytalnego rolników, żeby waloryzacje były równe, tak jak w systemie powszechnym". Niedawno waloryzację kwotową dla emerytów z KRUS zapowiadał już premier Mateusz Morawiecki.

Minister rodziny zabrała również głos w sprawie pracy dla Rosjan. - My nie zamknęliśmy rynku pracy dla Rosjan – stwierdziła Marlena Maląg. - Przed wybuchem wojny w Ukrainie około dwa procent wszystkich cudzoziemców pracujących w Polsce to byli Rosjanie, około 40 tysięcy. Dzisiaj szacujemy, że jest to około 16 tysięcy – podliczyła.

Zaznaczyła, że nadejdą zmiany "związane z wizami, z przebywaniem na terenie Rzeczypospolitej Polskiej". - Przygotowywany jest projekt rozporządzenia, który nie będzie pozwalał Rosjanom na uproszczonych ścieżkach pracować w Polsce – zapowiedziała.

dqxp8d8

- Nasz rynek pracy jest dzisiaj stabilny. Ale ja patrzę na to z umiarkowanym optymizmem – przyznała Maląg i dodała, że spowolnienie gospodarcze sprawi, że w przyszłym roku "bezrobocie trochę wzrośnie".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dqxp8d8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
dqxp8d8