Trwa ładowanie...
d2arobc

Tusk:mamy środki z rezerwy na uruchomienie programu jądrowego

Premier Donald Tusk poinformował że jeszcze na ten rok zostały przyznane z rezerwy budżetowej środki na uruchomienie programu jądrowego. Rząd zdecydował we wtorek o przyznaniu ministrowi gospodarki z ogólnej rezerwy budżetowej ok. 3,7 mln zł na rozwój energetyki jądrowej. Ponad 1 mln zł dotacji otrzyma też Państwowa Agencja Atomistyki na dozór jądrowy.

d2arobc
d2arobc

Premier Donald Tusk poinformował, że jeszcze na ten rok zostały przyznane z rezerwy budżetowej środki na uruchomienie programu jądrowego. Rząd zdecydował we wtorek o przyznaniu ministrowi gospodarki z ogólnej rezerwy budżetowej ok. 3,7 mln zł na rozwój energetyki jądrowej. Ponad 1 mln zł dotacji otrzyma też Państwowa Agencja Atomistyki na dozór jądrowy.

- Ze środków rezerwy (budżetowej) jeszcze na ten rok, na te ostatnie tygodnie roku, przyznaliśmy środki, aby program jądrowy mógł ruszyć - powiedział premier na konferencji prasowej.

Jak informowała wiceminister gospodarki, pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej Hanna Trojanowska, ok. 2,9 mln zł z kwoty przypadającej ministrowi gospodarki będzie przeznaczone na utrzymanie i poprawę infrastruktury jednostek badawczo-rozwojowych w Świerku, a około 720 tys. zł na pierwszą fazę szkoleń związanych z energetyką jądrową. Jeszcze w tym roku mają się rozpocząć szkolenia polskiej kadry przez zagraniczne instytucje, m.in. przez francuską agencję rządową AFNI.

Dotacja dla PAA będzie natomiast przeznaczona na bezpieczeństwo jądrowe i ochronę radiologiczną. Agencja ma sprawować dozór jądrowy nad planowanymi w Polsce elektrowniami.

d2arobc

Rząd zakłada, że w 2020 roku zostanie uruchomiona pierwsza elektrownia atomowa w Polsce, po roku - dwóch latach kolejna. Za realizację inwestycji jest odpowiedzialna Polska Grupa Energetyczna (PGE)
. Spółka ma mieć 51 proc. udziałów w konsorcjum, które wybuduje i będzie eksploatować elektrownie.

Rządowy harmonogram daje PGE czas od stycznia 2011 roku do końca 2013 roku na wybór ostatecznej lokalizacji elektrowni. Do końca 2010 roku zaplanowano utworzenie konsorcjum dla budowy pierwszej elektrowni, a w 2016 roku ma się rozpocząć sama budowa. PGE ma zamiar wybudować dwie elektrownie atomowe o łącznej mocy około 6000 MW, każda ma mieć co najmniej dwa reaktory.

Ze wstępnych obliczeń resortu gospodarki wynika, że do 2012 roku na wdrożenie energetyki jądrowej w Polsce potrzebne będzie ok. 450 mln zł, z czego budżet państwa będzie musiał wydać ok. 210 mln zł.

d2arobc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2arobc