Trwa ładowanie...

Tusk: solidarność kluczowa dla niezależności energetycznej UE

Europejska solidarność jest najważniejsza dla niezależności energetycznej UE - powiedział w środę w Gdańsku premier Donald Tusk. Cieszę się, że o tej solidarności rozmawiamy także w wymiarze transatlantyckim - dodał, nawiązując do szczytu UE-USA w Brukseli.

Share
Tusk: solidarność kluczowa dla niezależności energetycznej UE
Źródło: AFP, fot: attila kisbenedek
ddeoag4

Tusk brał udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego terminala naftowego w Gdańsku, powstającego dla państwowej spółki PERN. Terminal ze zbiornikami o planowanej pojemności 697 tys. m sześc. powstaje w gdańskim Porcie Północnym i będzie przeznaczony m.in. do przeładunku i składowania ropy oraz paliw. Jest to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce.

Szef rządu podkreślał, że terminal jest jedną z podstaw systemu, który zapewni bezpieczeństwo energetyczne Polski. Podkreślił, że terminal to kolejny etap dywersyfikacji źródeł energii dla Polski. - Dla nas jest ważne, by infrastruktura, którą przygotowujemy była dostosowana do potrzeb XXI wieku, w tym do może najważniejszej potrzeby, jaką jest bezpieczeństwo energetyczne - mówił.

Zdaniem Tuska m.in. starania Polski i jej działania, szczególnie w czasie kryzysu na Ukrainie, doprowadziły do tego, że szefowie państw członkowskich UE kilka dni temu w Brukseli doszli do wniosku, iż odpowiedzią na ten kryzys i kolejnym etapem integracji kontynentu, będzie unia energetyczna.

ddeoag4

- UE musi stać się organizacją w dużym stopniu niezależną energetycznie od dzisiejszych, tradycyjnych dostawców, w tym Rosji - mówił premier wskazując, że jednym z rozwiązań są wspólne zakupy surowców energetycznych przez całą UE. - Dla nas najważniejsza jest prawdziwa solidarność w momencie, gdy będziemy decydowali o wspólnych zakupach. Polska powtarza, jak ważne jest, by UE zaczęła myśleć jak zwiększyć swoją siłę przetargową, by była traktowana jako podmiot, co da jej dużo silniejszą pozycję - mówił szef rządu.

Odnosząc się do środowego szczytu UE-USA w Brukseli, Tusk powiedział, że cieszy się, iż o tej solidarności rozmawia się także w wymiarze transatlantyckim.

Obecny na uroczystości minister skarbu Włodzimierz Karpiński powiedział z kolei, że gdański terminal "będzie milowym krokiem w sektorze paliwowym budującym bezpieczeństwo energetyczne kraju". Podkreślił, że terminal "od początku do końca" jest zaprojektowany, realizowany i finansowany "siłami polskimi".

Szef resortu skarbu wspomniał też o dwóch innych inwestycjach, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju - budowę terminala gazowego w Świnoujściu i dwóch bloków w elektrowni Opole.

ddeoag4

Terminal naftowy powstanie na terenie 29 hektarów, które wydzierżawił PERN-owi Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. W ramach pierwszego etapu prac w Porcie Północnym zainstalowanych zostanie sześć zbiorników na ropę naftową o pojemności 62,5 tys. m sześc. każdy. Powstaną też instalacje technologiczne umożliwiające obsługę zbiorników, a także instalacje przeciwpożarowe, wodociągowe, elektryczne, sieć teleinformatyczna oraz systemy automatyki i ochrony. Zbudowana zostanie również niezbędna infrastruktura towarzysząca, w tym drogi i parkingi.

Wykonawcą pierwszego etapu prac jest konsorcjum z firmą IDS-BUD jako liderem. Firma ta już w lutym rozpoczęła pierwsze roboty - palowanie terenu pod zbiorniki: pod każdym z nich trzeba umieścić prawie 650 pali. Koszt pierwszej części inwestycji wyniesie 415 mln zł. Prace mają zostać sfinansowane ze środków własnych PERN.

Druga część inwestycji zakłada budowę zbiorników o łącznej pojemności 322 tys. m sześc., służących do magazynowania produktów ropopochodnych, chemikaliów, paliwa lotniczego JET-A oraz biokomponentów dodawanych do paliw. Projekt przewiduje też budowę bocznicy kolejowej oraz stacji autocystern. Realizacja całości inwestycji powinna zakończyć się w 2018 r. Koszt obu etapów szacowany jest w sumie na ok. 826 mln zł.

Prezes PERN Marcin Moskalewicz powiedział w środę dziennikarzom, że firma ma już projekt budowlany drugiego etapu. - Przygotowujemy projekt inwestycyjny. Liczymy, że na początku przyszłego roku rozpoczniemy prace budowlane - powiedział.

Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" S.A. jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Firma tłoczy ropę z Rosji (ok. 50 mln ton rocznie) do rafinerii polskich: PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau. PERN zarządza siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o pojemności ok. 3,2 mln m sześc.

ddeoag4

Podziel się opinią

Share
ddeoag4
ddeoag4