Tydzień banków centralnych
Od rana obserwujemy lekkie osłabienie euro w stosunku do dolara. Obecnie kurs EUR/USD znajduje się w okolicy 1,3020. Piątkowe popołudnie przyniosło korektę ruchu spadkowego trwającego przez cały pierwszy tydzień tego roku. Brak dziś ważnych odczytów makroekonomicznych, jednak w następnych dniach poznanym decyzje ECB, BoE oraz NBP ws. stóp procentowych.
Jedyną istotną publikacją będzie dziś indeks Sentix, który obrazuje oczekiwania inwestorów finansowych. Wskaźnik od marca 2011 r. znajduje się w trendzie spadkowym. Jego aktualna wartość wynosi -16,8 pkt. Rynek spodziewa się niewielkiego wzrostu do -15 pkt. Warto pamiętać, że wskaźnik ten jest dość dobrym predyktorem indeksu ZEW, a ten z kolei dość dobrze wyprzedza indeksu PMI dla Niemiec i strefy euro. Wydaje nam się, że istnieje duża szansa na odczyt lepszy od oczekiwań – głównie za sprawą odsunięcia w czasie kwestii klifu fiskalnego, co powoduje, że inwestorzy powinni być bardziej optymistyczni.
Publikacja indeksu Sentix o 10:30. To właśnie polepszające się wartości różnych wskaźników wyprzedzających powodują, że ECB raczej nie zmieni stóp procentowych. Dziś można obserwować wieczorne wystąpienie prezesa ECB Mario Draghiego w Berlinie, choć prawdopodobnie nie będzie ono zawierać żadnych słów związanych z polityką pieniężną, a już na pewno nie z najbliższym posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego.
Dane IMM: Liczba pozycji spekulacyjnych na euro rośnie
Dane IMM wskazują na coraz większy optymizm wśród inwestorów. Z-score pozycji spekulacyjnych netto na euro wzrasta nieprzerwanie od połowy ubiegłego roku, a ostatnie dane pokazują, że po raz pierwszy od sierpnia 2011 r. osiągnął on dodatnią wartość. Tendencja ta z pewnością wpłynie na notowania kursu EUR/USD. Na razie większa awersja do ryzyka osłabia złotego. Kurs EUR/PLN wynosi 4,1220, a USD/PLN 3,1650. Dziś emisja 20-tygodniiowych bonów skarbowych. Od początku roku rentowność polskiego długu rośnie (dla obligacji 10-letnich wynosi 3,91 proc.)
Marcin Pietrzak,
DM TMS Brokers S.A.