Trwa ładowanie...

Tyle osób już jutro dostanie trzynastkę. Nie każdy taką samą [TABELA]

Choć wypłata trzynastek oficjalnie startuje dopiero w kwietniu, to ponad 900 tys. seniorów otrzyma dodatek jeszcze przed świętami. Niektórzy dostaną na rękę nawet 1,4 tys. zł, a inni znacznie mniej. Oto pięć najważniejszych kwestii dotyczących trzynastek.

Pierwsi emeryci otrzymają trzynastki jeszcze w marcuPierwsi emeryci otrzymają trzynastki jeszcze w marcuŹródło: East News, fot: Marek Bazak, Zofia Bazak
d6b6w3r
d6b6w3r

Trzynastki to dodatek zagwarantowany ustawowo. Seniorzy nie muszą składać dodatkowych wniosków w tej sprawie, ponieważ świadczenie jest wypłacane z urzędu wraz z kwietniową emeryturą lub rentą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na koncie ma 9,5 mln zł. Jak do tego doszedł? "Byłem młodym pelikanem" Marcin Iwuć w Biznes Klasie

Kiedy wypłata trzynastek? ZUS zmienia terminy

Pierwszy etap wypłat wypada jeszcze w marcu, ponieważ 1 kwietnia to Poniedziałek Wielkanocny. W dni ustawowo wolne od pracy ZUS nie realizuje wypłat, więc trzynastki trafią do emerytów jeszcze przed świętami.

Do blisko 913 tys. osób trafi łącznie ponad 1,6 mld zł - przekazuje redakcji WP Finanse rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Wynika to z faktu, że właśnie tyle osób pobiera regularne świadczenia 1. dnia każdego miesiąca. Kolejne wypłaty wypadają 6., 10., 15., 20., i 25. dnia każdego miesiąca.

d6b6w3r

Na wcześniejsze trzynastki załapią się także emeryci i renciści, którzy otrzymują regularne świadczenie 6. i 20. dnia miesiąca. W kwietniu te dni to soboty, więc pieniądze trafią do beneficjentów odpowiednio 5 i 19 kwietnia.

Tegoroczne trzynastki otrzymają osoby, które na dzień 31 marca 2024 r. będą posiadały prawo do jednego ze świadczeń:

  • emerytury (w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej),
  • renty z tytułu niezdolności do pracy (w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych),
  • renty socjalnej
  • renty rodzinnej
  • renty szkoleniowej,
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
  • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
  • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
  • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

"Osobom uprawnionym do świadczeń i zasiłków przedemerytalnych dodatkowe roczne świadczenie wypłacimy w maju wraz z tymi świadczeniami" - informuje ZUS. Zatem z tego grona na uprzywilejowanej pozycji są osoby, które pobierają wcześniejsze świadczenia 1 dnia. miesiąca, bo 1 maja obchodzimy święto. Trzynastki powinni otrzymać jeszcze w kwietniu.

- Wypłaty realizowane są tak, aby do wyznaczonego terminu pieniądze dotarły do klientów. Jeśli termin wypłaty świadczenia wypada na dzień wolny od pracy, to wypłacane jest ono na tyle wcześniej, aby najpóźniej w ostatnim dniu roboczym, tuż przed terminem wypłaty, środki trafiły do emeryta czy rencisty i to bez względu na to, czy pobiera on świadczenie na konto, czy przekazem pocztowym - dodaje rzecznik ZUS.

d6b6w3r

Ile wyniosą trzynastki? Tabela wypłat na rękę

Trzynastki są wypłacane w takiej samej wysokości, jak emerytura minimalna w danym roku. Po marcowej waloryzacji emeryci mogą liczyć na większy zastrzyk gotówki.

Od 1 marca br. najniższa emerytura wynosi 1780,96 zł brutto. Jednak nie wszyscy seniorzy otrzymają dodatek w równej wysokości netto. - 13-sta emerytura jest opodatkowana i oskładkowana na zasadach ogólnych, przyjętych przy świadczeniu emerytalno-rentowym - tłumaczy nam rzecznik ZUS.

Od trzynastej emerytury jest potrąca tylko składka zdrowotna. Natomiast, jeśli emerytura lub renta wraz z trzynastką przekroczy 2,5 tys. zł to należy odliczyć jeszcze zaliczkę na podatek dochodowy.

d6b6w3r

To oznacza, że seniorzy z wyższymi świadczeniami otrzymają niższe trzynastki. Dla przykładu emeryt, który co miesiąc dostaje 1 tys. zł brutto emerytury, załapie się na trzynastkę rzędu 1586,95 zł netto. Z kolei senior, który pobiera 2 tys. zł brutto, otrzyma trzynastkę w wysokości 1466,95 zł netto. To ponad 100 zł różnicy.

W przypadku emerytów i rencistów ze świadczeniami rzędu 2,5 tys. zł brutto (lub wyższymi), trzynastki wyniosą 1406,95 zł netto.

Kto nie dostanie trzynastki? Trzy grupy na przegranej pozycji

W gronie seniorów są osoby, które trzynastki nie otrzymają wcale. Do tej grupy należą sędziowie i prokuratorzy na emeryturze.

d6b6w3r

Poza tym dodatek nie przysługuje obywatelom, których świadczenia zostały zawieszona na dzień 31 marca 2024 roku. Ma to związek z dorabianiem do emerytury. ZUS wstrzymuje wypłatę, jeśli są to osoby korzystające z wcześniejszej emerytury zarobią więcej niż 130 proc. przeciętnej pensji (czyli 9802,50 zł brutto).

Czy ZUS wypłaci dwie trzynastki? Niektórzy mają wątpliwości

Wśród seniorów są również osoby, które są uprawnione do dwóch świadczeń jednocześnie. ZUS tłumaczy na swojej oficjalnej stronie internetowej, że w przypadku zbiegu prawa do świadczeń osobie uprawnionej przysługuje tylko jedno dodatkowe roczne świadczenie pieniężne.

Zatem jeśli, senior ma prawo do np. emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury wypłacanej wraz z rentą wypadkową to na jego konto wpłynie jedna trzynastka.

d6b6w3r

Co z trzynastką w przypadku renty rodzinnej? ZUS podzieli dodatek

Czasami zdarza się, że prawo do renty rodzinnej posiada więcej niż jedna osoba. Jednak również w tym przypadku nie ma co liczyć na kilka trzynastek.

W takiej sytuacji przysługuje jedno dodatkowe świadczenie. Dla ZUS nie ma znaczenia, ile osób jest uprawnionych do renty rodzinnej.

Trzynastkę dzielimy stosownie do liczby osób uprawnionych do renty rodzinnej. Oznacza to, że dodatkowe roczne świadczenie pieniężne w pełnej wysokości (1780,96 zł brutto) podzielimy na tyle równych części, ile osób ma prawo do renty rodzinnej na dzień 31 marca 2024 r. Jeśli np. do renty rodzinnej są uprawnione dwie osoby, to w tym roku każda z nich otrzyma po 890,48 zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d6b6w3r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6b6w3r