Trwa ładowanie...
podwyżka
02-01-2009 08:57

Tysiące emerytów mogą liczyć na podwyżkę

Osoby, którym zaginęły dokumenty płacowe, przez co mają niższą emeryturę, mogą wystąpić do ZUS o jej podwyższenie - pisze "Rzeczpospolita".

Tysiące emerytów mogą liczyć na podwyżkęŹródło: Jupiterimages
d3pzbvo
d3pzbvo

Tak mówi nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS, która weszła w życie 1 stycznia 2009 r. (DzU z 2008 r., nr 192, poz. 1180).

Ze składaniem wniosku nie trzeba się spieszyć. Nawet jeśli trafi on do ZUS w grudniu 2009 r., wyrównanie świadczenia i tak będzie obejmowało okres od początku tego roku. Jeśli natomiast zainteresowany zrobi to po 1 stycznia 2010 r., przeliczenie będzie obowiązywało od pierwszego dnia miesiąca, w którym został złożony wniosek.

O przeliczenie świadczenia powinni wystąpić przede wszystkim ci, którym ZUS w obliczeniach tzw. podstawy wymiaru uwzględnił tzw. zerowe okresy za lata, w których nie udało się udowodnić zarobków. Podstawą obliczenia emerytury są zarobki z dziesięciu kolejnych lat z ostatnich 20 przed złożeniem wniosku emerytalnego albo z 20 lat dowolnie wybranych z całego okresu pracy osoby starającej się o to świadczenie.

Problem dotyczy szczególnie tych, którzy pomimo długiego stażu pracy stracili możliwość odnalezienia dokumentów płacowych zaginionych na przykład wraz ze zlikwidowanymi przed laty zakładami pracy. Może być też tak, że takie dokumenty nigdy nie zostały wystawione. Przed laty pracodawcy nie mieli obowiązku przetrzymywania dokumentacji płacowej, tak jak teraz, przez 50 lat. Stosowano wówczas metodę wpisywania zarobków do legitymacji ubezpieczeniowych pracowników, ale nie wszyscy o to dbali.

Z przeliczenia mogą skorzystać osoby, które urodziły się przed 1 stycznia 1949 r. lub pomiędzy 1 stycznia 1949 i 31 grudnia 1968 r., i przeszły już na wcześniejszą emeryturę. A także wszyscy ci, którzy pracowali przed 1999 r. i wystąpili do ZUS o obliczenie kapitału początkowego, nie mogli jednak udowodnić wszystkich zarobków.

Więcej w "Rzeczpospolitej"

d3pzbvo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pzbvo

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj