Trwa ładowanie...
oprac. Jacek Bereźnicki
02-05-2018 13:00

Tysiące seniorów zalega z opłatami za telefon. W długi często wpędza ich dzwonienie do wnuków za granicą

Prawie 26 tys. osób po 65. roku życia zalega z rachunkami za telefon. Ich łączne zadłużenie to blisko 60 mln zł. Nie brakuje seniorów, którzy operatorom są winni po kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Tysiące seniorów zalega z opłatami za telefon. W długi często wpędza ich dzwonienie do wnuków za granicąŹródło: Pixabay.com
d6ggcfb
d6ggcfb

Jak informuje Biuro Informacji Kredytowej, wpisane do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor długi seniorów wobec operatorów mają już wartość 57,6 mln zł.

Średni dług telefoniczny osoby po 65. roku życia wynosi 1613 zł. Składają się na niego zarówno rachunki za telefon komórkowy, jak i stacjonarny.

Wideo: rząd szykuje program dla seniorów

Najstarszym dłużnikiem telekomunikacyjnym jest 80-letni mieszkaniec Elbląga, którego dług przekracza 40 tys. zł. Z kolei o trzy lata młodsza od niego kobieta z Bydgoszczy jest zadłużona na aż 73 tys. zł.

d6ggcfb

Częściej rachunków za telefon nie opłacają panie. Do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor z tego powodu trafiło 14 tys. kobiet i niecałe 12 tys. mężczyzn. Długi pań stanowią 56 proc. całej kwoty zadłużenia.

– Pocieszający jest fakt, że seniorzy stanowią tylko 8 proc. wszystkich dłużników telekomunikacyjnych – mówi Sławomir Grzelczak prezes BIG InfoMonitor.

Okazuje się, że najwięcej niepłacących rachunków za telefon przypada na osoby wieku 25-34 lata. – W tym wieku jest co czwarty wpisany do BIG InfoMonitor dłużnik telekomunikacyjny. Prawie co ósma osoba z kłopotami w spłacie tego rodzaju rachunków nie ma skończonych 24 lat – tłumaczy Grzelczak.

Seniorów w długi często wpędza dzwonienie z telefonów stacjonarnych do wnuków przebywających za granicą.

d6ggcfb

Dlaczego tak się dzieje? W przeciwieństwie do telefonii komórkowej, ceny połączeń międzynarodowych w UE nie zostały jeszcze zrównane z krajowymi. Bruksela dopiero nad tym pracuje, ale zmianom sprzeciwiają się telekomy.

Jak wskazuje BIK, ceny rozmów międzynarodowych w ramach UE są średnio trzykrotnie droższe niż opłaty za połączenia w danym kraju. Są też kraje, gdzie stawka ta jest nawet sześciokrotnie wyższa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d6ggcfb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6ggcfb