Trwa ładowanie...
d40vbn7
kredyt

Ubezpieczenie kredytu może oszczędzić problemów, ale...

Ubezpieczenie kredytu ma na celu zaoszczędzenie kłopotów klientowi i jego bliskim, jeśli klient zetknie się z nieoczekiwanymi problemami życiowymi, takimi jak choroba czy zwolnienie z pracy. Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczenie kredytu nie chroni od wszystkich negatywnych zdarzeń w życiu.
Share
Ubezpieczenie kredytu może oszczędzić problemów, ale...
Źródło: Jupiterimages
d40vbn7

Ubezpieczenie kredytu ma na celu zaoszczędzenie kłopotów klientowi i jego bliskim, jeśli klient zetknie się z nieoczekiwanymi problemami życiowymi, takimi jak choroba czy zwolnienie z pracy. W tych bowiem sytuacjach klient może mieć trudności ze spłatą kredytu. Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczenie kredytu, podobnie jak wszystkie inne ubezpieczenia, nie chroni od wszystkich negatywnych zdarzeń w życiu.

Decydując się na ubezpieczenie kredytu należy zwrócić uwagę na jego istotne elementy:

  • Zakres ochrony ubezpieczeniowej oraz rodzaj świadczeń przysługujących z tytułu wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego. Równie istotny jest zakres wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela, np. za wypadki ubezpieczeniowe, których przyczyny wystąpiły przed początkiem ochrony ubezpieczeniowej.
  • Klient może mieć zapewnione świadczenie z tytułu utraty pracy, ale bardzo często ograniczone, np. do wysokości sześciu rat kredytu i dodatkowo tylko w przypadku jeśli nie rozwiąże umowy o pracę za porozumieniem stron. Podobnie, bardzo często ubezpieczenie zapewnia wypłatę z tytułu zachorowania, ale wyłącznie ciężkiego.
  • Występowanie okresu karencji (czasu, przez który po zawarciu umowy ubezpieczenia klient nie otrzyma świadczenia) dla poszczególnych świadczeń, np. świadczenie z tytułu utraty pracy można otrzymać najwcześniej po sześćdziesięciu dniach od zawarcia umowy ubezpieczenia.
  • Czasem bank dopuszcza inny rodzaj zabezpieczenia kredytu jak np. poręczenie (popularnie określane jako żyrowanie kredytu), które może być korzystniejsze finansowo.
  • Zwrot składki przez ubezpieczyciela w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu. WNIOSKI
  • Decydując się na ubezpieczenie klient powinien być przygotowany na zwiększenie kosztu kredytu o jednorazową opłatę ubezpieczeniową za cały okres kredytowania wniesioną z góry lub o poszczególne składki wliczone w raty kredytu - wówczas jest możliwe, że od kosztów ubezpieczenia klient zapłaci odsetki, bo stanowić one będą część kredytu.
  • Ubezpieczenie kredytu - jak każde inne ubezpieczenie - nie chroni klienta na wypadek wszystkich negatywnych zdarzeń. Komisja Nadzoru Finansowego
d40vbn7

Podziel się opinią

Share
d40vbn7
d40vbn7