Trwa ładowanie...

Ubytek w budżecie państwa będzie mniejszy

Minister finansów Mateusz Szczurek może się cieszyć. Ubytek w budżecie państwa będzie mniejszy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Ubytek w budżecie państwa będzie mniejszyŹródło: WP.PL
d21msfn

Ministerstwo Finansów szacuje, że deficyt budżetowy będzie niższy nawet o 8 mld zł niż przewidywał plan na ten rok - dowiedział się dziennik. Oznacza to, że dziura w budżecie wyniesie ok. 43,5 mld zł, a nie 51,5 mld zł, jak zakładał resort finansów, nowelizując budżet.

Nieco większe dochody i spadek wydatków sprawiły, że w listopadzie w budżecie była nadwyżka na poziomie 1 mld zł.

Niższa od zapisanej w ustawie różnica między wydatkami a dochodami to dobra informacja z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, rząd będzie mógł wyemitować mniej obligacji w przyszłym roku na spłatę starych długów i finansowanie przyszłorocznego deficytu. A to dlatego, że zostanie mu przynajmniej 8 mld zł z tego roku, które pożyczył już wcześniej, sprzedając obligacje w poprzednich miesiącach. Mniejsza podaż papierów dłużnych w przyszłym roku może podtrzymać ich wysokie ceny na rynku.

Po drugie, niższy deficyt może mieć też pozytywne przełożenie na wynik sektora finansów publicznych.

Komisja Europejska przewiduje, że wyniesie on w tym roku 4,8 proc. PKB. Ale zaoszczędzone 8 mld zł to ok. 0,5 pkt proc. całego PKB. Jeśli wynik samorządów i sektora ubezpieczeń społecznych będzie zgodny z oczekiwaniami, to ostateczny rezultat powinien być właśnie o te 0,5 pkt proc. lepszy.

d21msfn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21msfn