Trwa ładowanie...
d1c9ei6
08-09-2008 09:10

Uczniowie są segregowani

W co piątej polskiej szkole panuje segregacja.

d1c9ei6
d1c9ei6

W co piątej polskiej szkole panuje segregacja. "Dziennik" powołuje się na rarport m.in. pedagogów, z którego wynika, że częstą praktyką w szkołach jest odzielanie botaszych dzieci od biedniejszych i zdolnych od tych uczących się trochę gorzej.

"Dziennik" pisze, że rozdaje się rodzicom ankiety zawierające informacje o miejscu pracy, stanowisku, zarobkach, liczbę pokoi w mieszkaniu. Potem zapada decyzja: do jednej klasy pójdą dzieci prawników, inżynierów i lekarzy, a do drugiej dzieci ekspedientek, robotników i bezrobotnych.

Okazuje się, że wielu dyrektorów bez ogródek przyznaje, że dzieci mniej zdolnych nie przyjmuje, bo zaniżają poziom placówki i jej miejsce w rankingach. Często do szufladki "nie dość dobre dla mojej szkoły" trafiają dzieci z biedniejszych rodzin, których rodziców nie stać na dodatkowe zajęcia czy korepetycje.

Na to, jak bardzo szkodliwa jest taka segregacja, zwraca uwagę prof. Marek Safjan, przewodniczący konwersatorium "Doświadczenie i Przyszłość", które przygotowało raport o polskich szkołach. "Gdy gorzej uczące się dzieci trafiają do "gorszych" klas, dostają stygmat nieudacznika. Są wpychane w kanał bezradności, z którego trudno się wydostać. Więc nie jest to tylko ich problem, ale także problem społeczny" - mówi "Dziennikowi" Safjan. Same szkoły - jak wynika z badań Instytutu Spraw Publicznych - często uzasadniają segregację chęcią lepszej organizacji pracy.

d1c9ei6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c9ei6