UKE ocenia, że może 31 X ogłosić konkurs na częstotliwości na drugim multipleksie
17.10.Warszawa (PAP) - Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE)
ocenia, że prawdopodobnie 31 października ogłosi konkurs na
częstotliwości na drugim multipleksie cyfrowym -...
17.10.Warszawa (PAP) - Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) ocenia, że prawdopodobnie 31 października ogłosi konkurs na częstotliwości na drugim multipleksie cyfrowym - poinformował w piątek podczas debaty "Rola telewizji publicznej w procesie cyfryzacji Polski" Mariusz Busiło, zastępca dyrektora departamentu zarządzania zasobami częstotliwości w UKE.
Zainteresowanie obecnością na drugim multipleksie, z którego nadawane będą programy naziemnej telewizji cyfrowej w związku z przejściem Polski z telewizji analogowej na cyfrową, zgłosiło wcześniej do UKE 27 podmiotów, w tym m.in Cyfrowy Polsat, TVN i Agora.
Na drugim multipleksie ma być dostępnych siedem programów i mają je otrzymać nadawcy programów niedostępnych obecnie w systemie analogowym.
"27 podmiotów złożyło zainteresowanie na częstotliwości drugiego multipleksu i pod koniec tego miesiąca zostanie prawdopodobnie ogłoszony konkurs na częstotliwości z drugiego multipleksu" - powiedział Busiło.
"Jedyne co nas powstrzymuje to to, że miesiąc temu wysłaliśmy pismo do KRRiT w sprawie warunków programowych i do tej pory nie dostaliśmy odpowiedzi. Liczymy, że w przyszłym tygodniu dostaniemy odpowiedź i termin 31 października będzie tym, w którym ogłosimy konkurs" - dodał.
Przedstawiciel Emitela, Andrzej Kozłowski, powiedział podczas piątkowej debaty, że jego spółka, która uruchomiła testowe nadawanie cyfrowej telewizji naziemnej w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i woj. lubuskim, mogłaby być gotowa na zbudowanie pełnego multipleksu w skali całego kraju w ciągu 12-16 miesięcy.
Komisja Europejska zaleciła krajom członkowskim wyłączenie nadawania analogowego do 2012 roku, ale Polska wynegocjowała opóźnienie do 2015 roku. W 2014 roku wygasają natomiast koncesje nadawców komercyjnych na nadawanie programów w systemie analogowym.
W pierwszej wiązce częstotliwości cyfrowych tzw. pierwszym multipleksie UKE planował umieszczenie programów nadawanych obecnie analogowo przez takie stacje jak TVP, Polsat, TVN, TV 4 oraz TV Puls. UKE proponował nadawcom, żeby wystąpili w swoich wnioskach nie o nowe częstotliwości lecz o zmianę rezerwacji obecnych.
Według wcześniejszych informacji UKE chce także uruchomić trzeci multipleks i prowadzi badania techniczne dotyczące jego zasięgu na terenie Polski.
Na 13 mln gospodarstw domowych w Polsce ok. 6,5 mln odbiera naziemną telewizję analogową, czyli za pomocą zwykłych anten. Reszta odbiera telewizję m.in. za pomocą telewizji kablowych oraz satelitarnych platform cyfrowych.
Multipleks jest kombinacją kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców.(PAP)
bas/ jtt/