Trwa ładowanie...

UKE skontroluje dekodery do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej

UKE podjął decyzję o przeprowadzeniu kontroli oferowanych w handlu dekoderów do odbioru telewizji cyfrowej - poinformował urząd na swojej stronie internetowej. Chodzi o sprawdzenie, czy nie zaburzają one pracy innych urządzeń oraz czy są energooszczędne.

UKE skontroluje dekodery do odbioru cyfrowej telewizji naziemnejŹródło: Jupiterimages
d4b21yv
d4b21yv

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) chce sprawdzić czy dostępne na rynku dekodery do odbioru telewizji w standardzie DVB-T są poprawnie oznaczone znakiem zgodności CE i czy producent wydał do swoich modeli deklarację zgodności z wymogami.

Dekodery zostaną również sprawdzone w laboratorium, czy nie powodują problemów z siecią elektryczną zaburzając pracę pozostałych urządzeń i czy same są odporne m.in. na przepięcia. Chcą także przetestować, czy są energooszczędne i czy nie powodują nadmiernego zużycia prądu w trybie pracy i czuwania.

Jeżeli dekodery nie spełnią oczekiwań UKE, trafią ma tzw. listę wyrobów niezgodnych z wymaganiami zasadniczymi, a urząd zabroni ich sprzedaży. Jeżeli producenci nie zdecydują się poprawić dekoderów, UKE może nakazać całkowite wycofanie urządzeń z rynku. Jeżeli sprzedawcy nadal sprzedawaliby je, mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej i finansowej.

Urząd zastrzega, że nie będzie sam weryfikował przestrzegania obowiązku informowania nabywcy o tym, że dekoder nie spełnienia wymagań technicznych i eksploatacyjnych potrzebnych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Dodał, że ten obowiązek spoczywa na Inspekcji Handlowej.

d4b21yv

Aby odbierać cyfrową telewizję naziemną należy posiadać telewizor z obsługą DVB-T MPEG-4. Jeżeli telewizor nie umożliwia odbioru telewizji w standardzie DVB-T potrzebny jest specjalny dekoder (tzw. set-top-box). Należy do niego podłączyć antenę i połączyć z telewizorem.

Dotąd uruchomiono w Polsce trzy multipleksy. Zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej multipleks trzeci (MUX-3) został przeznaczony dla telewizji publicznej (TVP), drugi (MUX-2) - dla dotychczasowych, komercyjnych nadawców naziemnych, m.in. Polsatu i TVN, zaś multipleks pierwszy (MUX-1) - ostatni, który ruszył przed planowanym na lipiec 2013 r. wyłączeniem nadawania analogowego w Polsce - dla nowych nadawców. Czasowo programy TVP zajmują też trzy miejsca na MUX-1. Zgodnie z harmonogramem wdrażania cyfrowego nadawania TVP ma je zwolnić nie później niż 27 kwietnia 2014 r., a przed końcem 2012 r. KRRiT ma ogłosić na nie konkurs.

Zainteresowanie dekoderami wzrasta z każdym miesiącem, gdyż zbliża się moment wyłączenia nadawania telewizji analogowej - zostanie on całkowicie wyłączony w lipcu 2013 r.

d4b21yv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b21yv

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj