Trwa ładowanie...

Ulgi, e-handel i lewe dochody pod lupą inspektorów

Sprawdzanie e-handlu, zwolnień podatkowych czy dochodów z nieujawnionych źródeł - to tylko niektóre priorytety dla inspektorów UKS. Wytyczne zostały wydane z opóźnieniem - twierdzi "Rzeczpospolita".

Ulgi, e-handel i lewe dochody pod lupą inspektorówŹródło: Jupiterimages
d4543gn
d4543gn

Dotarła ona do zadań Urzędów Kontroli Skarbowej na 2008 r., choć nie dostali ich jeszcze dyrektorzy tych urzędów. Wiadomo już, że na liście priorytetowych działań znalazły się te, dzięki którym kontrola skarbowa przestała być w zeszłym roku - po raz pierwszy w historii swojego działania - deficytowa. Inspektorzy, częściej niż w 2007 r., mają kontrolować handel internetowy oraz dochody z nieujawnionych źródeł. Pierwszoplanowo traktowane będą również zwolnienia podatkowe i obrót towarowy z zagranicą - w tym zwrot VAT. Skarbówka przyjrzy się także obrotowi paliwami.

Handlowcy powinni spodziewać się kontroli ewidencjonowania obrotu za pomocą kas fiskalnych, a zarządzający mieniem Skarbu Państwa - inspekcji oceniających gospodarowanie środkami publicznymi, z uwzględnieniem procesów prywatyzacyjnych. Kontrole nie ominą też podmiotów stosujących ceny transferowe.

Ministerstwo Finansów chce też skutecznie wykorzystywać program informacyjny ISKOS, który w założeniu ma wspierać kontrolę skarbową. Szkopuł w tym, że system ten do dziś nie funkcjonuje, a jego pełne wprowadzenie planowane jest dopiero pod koniec pierwszej połowy 2009 r. ("Rz" pisała o tym szerzej 13 lutego).

Ustalono również nowe kryteria oceny samych kontrolujących. Podstawą ma tu być skala wykrytych naruszeń oraz luk systemowych i nowych mechanizmów powstawania nieprawidłowości (np. pozwalających na unikanie płacenia podatków)
. Ważne też będzie, czy na tej podstawie da się przedstawić jakieś propozycje zmian przepisów, które je ukrócą. W cenie będzie również innowacyjność działań i prac analitycznych, a także skuteczność kontroli. Wysoką ocenę można też będzie zyskać za skracanie czasu kontroli i dbałość o minimalizowanie uciążliwości dla kontrolowanego.

d4543gn

Sporządzenie zadań dla kontroli skarbowej dopiero w lutym to poślizg, do którego skarbówka nie jest przyzwyczajona. Do tej pory każdy kolejny wiceminister finansów i generalny inspektor kontroli skarbowej ustalał plan pracy już w grudniu roku poprzedniego. Obecny generalny inspektor kontroli skarbowej Andrzej Parafianowicz, mimo że powołany został na to stanowisko już 22 listopada 2007 r., zadania dla urzędów - jak poinformowało gazetę Ministerstwo Finansów - przygotował i podpisał w drugim tygodniu lutego, choć według informacji "Rz", zrobił to dopiero w miniony czwartek. Nie zmienia to jednak faktu, że te zwyczajowe wytyczne (bo wiceministrowie wydają je bez żadnej podstawy prawnej) nie trafiły dotąd do dyrektorów urzędów kontroli skarbowej.

Co ciekawe, na wytycznych, do których dotarła "Rzeczpospolita", widnieje data: grudzień 2007 r. Dokument został więc antydatowany. (PAP)

d4543gn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4543gn