Umiarkowane nastroje na giełdach
Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street zakończyły na plusach. Indeks Dow Jones wzrósł o 0,42%, S&P 500 o 0,57%, a technologiczny Nasdaq zyskał 0,39%.
Wzrostom przewodziły spółki z sektora energetycznego m.in. Exxon Mobile (+1,14%) oraz Chevron (+1,07%) pod wpływem drożejącej ropy naftowej. Indeksy wspierane są także w pewnym stopniu przez działania zarządzających funduszami, którzy na koniec kwartału chcą podciągnąć ceny, posiadanych w portfelach aktywów. Z kolei akcje spółki Ford spadły wczoraj o 2,09%, po tym jak producent aut sfinalizował umowę sprzedaży marki Volvo chińskiej firmie Geely za 2 mld USD. Pierwsza sesja nowego tygodnia w USA była dość stabilna i tego należy się także spodziewać w kolejnych dniach. Tym bardziej, że dane z amerykańskiego rynku pracy opublikowane zostaną w piątek, kiedy to giełdy na Wall Street będą zamknięte. Z tego też względu znaczna część inwestorów będzie starała się nie pozostawiać otwartych pozycji na dłuższy weekend.
Na dzisiejszej sesji azjatyckiej obserwować można było w większości wzrosty, dzięki pozytywnemu rozstrzygnięciu notowań w USA oraz drożejącym surowcom. Tokijski indeks Nikkei 225 zwyżkował o 1,01%, dochodząc w okolice 18-miesięcznego maksimum. Giełda w Seulu zyskała 0,48%, wsparta przez popyt ze strony inwestorów zagranicznych oraz duże zainteresowanie spółkami technologicznymi i bankami.
Mieszane nastroje obserwować można na dzisiejszej sesji europejskiej. Wzrost cen metali przekłada się na drożejące akcje spółek wydobywczych. Słabo z kolei radzą sobie spółki defensywne m.in. z sektora farmaceutycznego na czele z akcjami GlaxoSmithKline (-0,71%). W dalszej części sesji warto zwrócić uwagę na odczyt indeksu Case-Schiller oraz wskaźnika zaufania konsumentów – Conference Board.
Michał Fronc
Department Analiz
DM TMS Brokers S.A.