Trwa ładowanie...

Umowa na czas nieokreślony dla wszystkich

Komisja Europejska chce wyeliminowania tymczasowych form zatrudnienia

Umowa na czas nieokreślony dla wszystkich
d311qzf
d311qzf

„Jednolity kontrakt o pracę na terenie całej UE łączyłby cechy umowy stałej i na czas określony. Obecnie zbyt duża różnica między uprawnieniami pracujących na stałe i terminowo powoduje, że ci pierwsi są uprzywilejowani, a drudzy mają problem nawet z otrzymaniem kredytu” – tłumaczy w DGP Marlena Cymerman, starszy specjalista w departamencie prawa pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

W myśl nowych rozwiązań umowa na czas nieokreślony byłaby poprzedzona odpowiednio długim okresem próbnym (np. 6 m-c), który zastępowałby pracodawcom dotychczasowe umowy na czas określony. Zatrudnienie w tym czasie można by łatwo wypowiedzieć. Pracownicy zyskaliby jednak więcej praw.

Eksperci są sceptyczni. Uważają, że pracodawcy i tak znajdą sposób na obejście przepisów. Będą np. zwalniać pracowników przed zakończeniem 6 -miesięcznego okresu zatrudnienia.

Krytyczni do brukselskiego pomysłu są również pracodawcy zatrudniający pracowników do prac sezonowych i sami pracownicy, którzy preferują elastyczne formy zatrudnienia m.in. umowę zlecenia lub o dzieło.

Bruksela podkreśla, że koncepcje przedstawione resortowi pracy są ogólnymi wytycznymi, które mają być dostosowane do potrzeb i prawa danego kraju.

(JK)

d311qzf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d311qzf