Trwa ładowanie...
d1xmo79

Umowa PGE EJ1 z WorleyParsons ws. badań dla elektrowni jądrowej

Spółka PGE Energia Jądrowa 1 podpisała z firmą WorleyParsons umowę w sprawie wykonania badań środowiskowych i lokalizacyjnych związanych z budową pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - podała PGE EJ1. Wartość kontraktu to 252 mln zł.

Share
d1xmo79

Konsorcjum WorleyParsons Nuclear Services JSC, WorleyParsons International Inc. i WorleyParsons Group Inc. zostało wybrane w publicznym postępowaniu przetargowym w drodze negocjacji.

- Na obecnym etapie realizacji projektu jest to najważniejsza umowa, jaką dotychczas podpisano - umowa przełomowa, bo jej efektem będzie wybór docelowej lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - ocenił prezes PGE Energia Jądrowa Aleksander Grad.

Spółka podkreśliła, że badania lokalizacyjne i środowiskowe prowadzone będą równolegle w dwóch potencjalnych lokalizacjach elektrowni - w Choczewie i Żarnowcu. Umowa przewiduje ich rozpoczęcie w ciągu trzech miesięcy od podpisania.

d1xmo79

Dodatkowo kontrakt pozwala na zbadanie do czterech lokalizacji w przypadku, gdyby badania w Żarnowcu i w Choczewie wykazały, że nie są one odpowiednie dla elektrowni jądrowej. Badania będą trwały ponad dwa lata i obejmą elementy takie jak: warunki geologiczne, środowisko naturalne i przyrodnicze, obecne zagospodarowanie terenu czy kwestie logistyki i dostępnej infrastruktury.

WorleyParsons z siedzibą w Australii to firma zarządzająca projektami energetycznymi. Jak podkreśliła PGE EJ1, firma ma ponad 50-letnie międzynarodowe doświadczenie w realizacji projektów jądrowych; brała udział m.in. w projektach w Bułgarii, Rosji, Słowenii, Słowacji, Szwecji, Turcji, Egipcie, RPA, w Kanadzie, Meksyku, USA i Armenii.

PGE EJ1 jest spółką celową Polskiej Grupy Energetycznej, która odpowiada za przygotowanie procesu inwestycyjnego oraz budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Obecne plany rządu obejmują wybudowanie przez PGE dwóch elektrowni jądrowych o mocy po ok. 3000 MW każda. Według aktualnej strategii Grupy pierwszy blok jądrowy miałby ruszyć ok. 2024 r.

d1xmo79

Podziel się opinią

Share
d1xmo79
d1xmo79