Trwa ładowanie...
d3bp3bo

UniCredit sprzedał 9,1 proc. akcji Pekao po 156 zł

30.01. Warszawa (PAP) - Cena sprzedaży akcji Banku Pekao w przyspieszonej budowie księgi popytu została ustalona na 156 zł - poinformował UniCredit w komunikacie przesłanym na...

Share
d3bp3bo

30.01. Warszawa (PAP) - Cena sprzedaży akcji Banku Pekao w przyspieszonej budowie księgi popytu została ustalona na 156 zł - poinformował UniCredit w komunikacie przesłanym na giełdę w Mediolanie, potwierdzając wcześniejsze nieoficjalne informacje PAP.

W komunikacie UniCredit wskazał, że cena transakcji była o 4 proc. niższa niż średni kurs Pekao w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

UniCredit we wtorek późnym popołudniem wystawił na sprzedaż 23,9 mln akcji Banku Pekao, stanowiących ok. 9,1 proc. udziałów w kapitale i głosach na jego WZ. Sprzedaż odbyła się w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu.

d3bp3bo

Pakiet akcji Pekao sprzedany przez UniCredit wart jest około 3,7 mld zł (890 mln euro).

Wcześniej pytani przez PAP analitycy i zarządzający wskazywali, że transakcja Pekao jest dla rynku ogromnym zaskoczeniem i będzie wymagała zaoferowania wyższego dyskonta niż w niedawnej ofercie PKO BP, kiedy sięgnęło ono około 3 proc. Wskazywali też, że Pekao jest wskaźnikowo bankiem droższym niż PKO BP.

Globalnymi koordynatorami oferty i prowadzącymi książkę popytu były UBS i UniCredit CAIB Polska. Dodatkowo, współzarządzającym budową księgi popytu był Citi.

Po sprzedaży UniCredit będzie miał 50,1 proc. akcji Pekao. UniCredit zobowiązał się, że przez rok po transakcji nie będzie ponownie zmniejszał swojego zaangażowania w polski bank.

d3bp3bo

"UniCredit nie planuje żadnej dodatkowej sprzedaży akcji Pekao po zamknięciu tej transakcji" - powiedział prezes UniCredit Frederico Ghizzoni, cytowany w komunikacie.

UniCredit poinformował, że środki ze sprzedaży Pekao zostaną wykorzystane do sfinansowania swojej działalności na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Jednocześnie włoski bank zapewnił, że Pekao pozostają dla niego podstawowym aktywem, a polski rynek traktuje jako swój strategiczny. (PAP)

pr/

d3bp3bo

Podziel się opinią

Share
d3bp3bo
d3bp3bo