Trwa ładowanie...
d1jur8y
18-01-2017 11:05

UOKiK: jest zgoda na budowę nowego bloku w elektrowni Ostrołęka

Enea i Energa będą mogły zbudować Elektrownię Ostrołęka C - poinformował w środę UOKiK. Zdaniem Urzędu transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji.

d1jur8y
d1jur8y

Chodzi o budowę nowego bloku ok. 1000 MW w elektrowni Ostrołęka.

Urząd zauważył, że uczestnicy koncentracji prowadzą działalność m.in. w zakresie wytwarzania i wprowadzania do obrotu energii elektrycznej. Jednak - jak napisano w komunikacie - przeprowadzone postępowanie wykazało, że koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji w sektorze energetycznym oraz nie będzie miała negatywnych skutków dla konsumentów. Urząd podkreślił też, że elektrownia będzie pełniła rolę siłowni systemowej w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym (KSE).

W komunikacie UOKiK przypomniał, że zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

"Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli transakcja nie zostanie dokonana w terminie 2 lat od ich wydania" - czytamy w komunikacie.

d1jur8y

W sprawie zbudowania elektrowni Ostrołęka C spółki Energa i Enea 8 grudnia 2016 r. zawarły umowę inwestycyjną.

Pod koniec grudnia ub. roku ogłosiły przetarg na wyłonienie generalnego wykonawcy. Firmy zainteresowane inwestycją mają czas na złożenie ofert do 20 lutego.

Nowy blok elektrowni o mocy ok. 1000 MW ma być jednym z najnowocześniejszych w Europie i ma spełniać najwyższe standardy środowiskowe. Energa i Enea szacują, że budowa nowego bloku energetycznego mogłaby się rozpocząć już w 2018 roku i zakończyć w 2023 roku. Sama Elektrownia Ostrołęka C miałaby zacząć działać w 2024 roku. Koszt jej budowy szacowany jest na 6 mld zł.

W ocenia szefa resortu energii Krzysztofa Tchórzewskiego energię z Ostrołęki - w perspektywie - będą mogły kupować państwa sąsiednie tj. Litwa, Łotwa, Estonia, Słowacja i Czechy.

d1jur8y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jur8y