Trwa ładowanie...
d30z2bg
03-03-2017 12:15

UOKiK: ok. 213 tys. zł kary dla spółki Termet - producenta kotłów gazowych

Blisko 213 tys. zł kary nałożył prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na spółkę Termet, produkującą kotły gazowe i podgrzewacze wody - poinformował w piątek Urząd. Według UOKiK spółka zawarła niedozwolone porozumienie ze swoimi dystrybutorami.

d30z2bg

Największymi dystrybutorami wyrobów spółki Termet są firmy: Autometal, SBS, MAR-ROM1, Euroterm oraz TGS Technika Grzewcza i Sanitarna.

Jak poinformował w komunikacie Urząd, postępowanie prowadzone przez prezesa UOKiK wykazało, że producent i dystrybutorzy zawarli niedozwolone porozumienie. "Termet, w umowach, ustalał minimalne ceny odsprzedaży swoich produktów. Dystrybutorzy instruowali odbiorców o zalecanym przez producenta poziomie cen detalicznych. Zgłaszali także sprzedawców, nieprzestrzegających wytycznych Termetu" - napisano w komunikacie.

Urząd stwierdził, że stosowana praktyka ograniczała konkurencję. Na skutek zawartego porozumienia Termet mógł blokować dystrybutorom możliwość bezpośredniego kształtowania cen odsprzedawanych produktów.

"Bezpośredni skutek tego porozumienia mogli odczuć przede wszystkim klienci spółki Termet, a także konsumenci, którzy kupili kotły i podgrzewacze. Zawierane umowy pozwalały na kształtowanie cen na wyższym poziomie niż w przypadku swobodnej konkurencji na rynku" - powiedział cytowany w komunikacie prezes UOKiK Marek Niechciał.

d30z2bg

Urząd przekazał, że w trakcie postępowania przedsiębiorcy przerwali niedozwolone porozumienie i dlatego dystrybutorzy uniknęli sankcji pieniężnej. "Na inicjatora praktyki, spółkę Termet, prezes UOKiK nałożył karę finansową w wysokości blisko 213 tys. zł. Decyzja nie jest ostateczna, gdyż ukarany podmiot złożył od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów" - czytamy w komunikacie.

UOKiK przypomina, że ustalanie cen, w tym narzucanie cen odsprzedaży przez producentów, jest rodzajem niedozwolonego porozumienia. To przykład najpoważniejszego naruszenia prawa antymonopolowego. Kara finansowa dla przedsiębiorców uczestniczących w takich zmowach może wynieść nawet do 10 proc. ich rocznego obrotu.

d30z2bg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30z2bg