Trwa ładowanie...
djyhv9q

UOKiK wydał warunkową zgodę na przejęcie przez Polpharmę kontroli nad Polfą Warszawa

26.03. Warszawa (PAP) - Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraziła zgodę na przejęcie spółki Polfa Warszawa przez Polpharmę pod warunkiem zbycia wszelkich praw do...

djyhv9q
djyhv9q

26.03. Warszawa (PAP) - Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraziła zgodę na przejęcie spółki Polfa Warszawa przez Polpharmę pod warunkiem zbycia wszelkich praw do trzech produkowanych leków - poinformował urząd w komunikacie prasowym.

UOKiK poinformował w komunikacie, że Polpharma będzie musiała w ciągu 18 miesięcy od wydania decyzji wyzbyć się wszelkich praw do następujących leków produkowanych przez nią lub Polfę Warszawa: Polocard lub Acard (leki przeciwzakrzepowe), Cipronex lub Proxacin (fluorochinolony) oraz Sulfacetamidum natrium lub Sulfacetamidum WZF 10 proc. HEC.

Sprzedaż musi nastąpić na rzecz inwestora nienależącego do grupy kapitałowej Polpharmy oraz nie współkontrolowanego przez żaden podmiot z tej grupy. Nabywca również będzie musiał uzyskać zgodę UOKiK. Przejmująca spółka ma też obowiązek przekazać nowemu właścicielowi leków pełną dokumentację techniczną i handlową dotyczącą ich produkcji oraz sprzedaży.

Ponadto Polpharma do czasu wyzbycia się praw do trzech leków będzie musiała utrzymać: co najmniej 70 proc. ich udziału w rynku oraz relację wydatków na reklamę i promocję tych produktów do ich sprzedaży - w porównaniu do lat 2010 i 2011.

djyhv9q

"Postępowanie przeprowadzone przez UOKiK wykazało, że transakcja doprowadzi do ograniczenia konkurencji na trzech krajowych rynkach wprowadzania do obrotu leków przeciwzakrzepowych dostępnych bez recepty (hamujących agregację płytek, przeznaczonych dla osób z problemami kardiologicznymi), fluorochinolonów wydawanych z przepisu lekarza (antybiotyków o ogólnym zastosowaniu) oraz sulfonamidów wydawanych z przepisu lekarza - stosowanych w infekcjach bakteryjnych oczu" - poinformował UOKiK w komunikacie.

Na rynku preparatów do oczu uczestnicy koncentracji osiągnęliby pozycję monopolistyczną, a na pozostałych dwóch ich udziały znacznie przekroczyłyby przewidziany przez ustawę antymonopolową próg 40 proc., który pozwala domniemać posiadania przez przedsiębiorcę pozycji dominującej.

"Analiza Urzędu wykazała jednocześnie, że możliwe jest nałożenie na przejmującą spółkę warunków, których spełnienie oznaczać będzie zachowanie konkurencji. W tym celu konieczne będzie przede wszystkim wyzbycie się przez Polpharmę wszelkich praw do trzech leków" - poinformowała cytowana w komunikacie Prezes UOKiK, Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

Polpharma złożyła w KNF wniosek o przejęcie kontroli nad Zakładami Farmaceutycznymi Polfa w Warszawie w październiku 2011 r. Podstawą jego zgłoszenia była umowa nabycia przez Polpharmę 85 proc. akcji w Polfie Warszawa od Polskiego Holdingu Farmaceutycznego (PHF) oraz Skarbu Państwa.(PAP)

mto/ ana/

djyhv9q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djyhv9q