Trwa ładowanie...

URE zatwierdził nową taryfę gazową dla PGNiG

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę gazową dla PGNiG - poinformował w piątek prezes URE Marek Woszczyk.

URE zatwierdził nową taryfę gazową dla PGNiGŹródło: AFP, fot: SAMUEL KUBANI
d3pqmf3
d3pqmf3

URE zatwierdził nową taryfę gazową dla PGNiG - poinformował prezes URE Marek Woszczyk. Wzrost cen dla odbiorców przemysłowych wyniesie około 15 proc., a dla domowych od 7 do 10 proc. PGNiG zapowiada, że wprowadzi nowy cennik od 31 marca.

- Rachunek dla przeciętnego Kowalskiego wzrośnie o 7-10 proc. - powiedział w radiu PiN Woszczyk.

Poinformował, że gaz dla kuchenkowiczów podrożeje o 7,2 proc., dla kuchenkowiczów, którzy dogrzewają wodę do celów sanitarnych o 9-9,4 proc., a dla gospodarstw domowych ogrzewanych gazem o ponad 10 proc.

Wzrost cen gazu dla największych odbiorców przemysłowych wyniesie około 15 proc.

d3pqmf3

Głównym powodem wzrostu cen gazu jest wyraźne osłabienie się polskiej waluty w stosunku do euro i do dolara amerykańskiego, co skutkuje wyższymi kosztami zakupu gazu z zagranicy.

"Wzrost płatności dla najliczniejszej prawie czteromilionowej grupy odbiorców (W-1) używających gazu do przygotowania posiłków wyniesie średnio 1,81 zł miesięcznie netto. Odbiorcy z grup taryfowych W-2, pobierający gaz dla celów przygotowania posiłków i podgrzania wody, zapłacą miesięcznie więcej średnio o 8,81 zł. Natomiast odbiorcy, którzy ogrzewają mieszkania gazem, a więc zużywający relatywnie większe ilości gazu, zapłacą średnio więcej o 35,42 zł" - podało URE w komunikacie.

Nowa taryfa PGNiG została zatwierdzona na cały 2012 rok.

"Zgodnie z decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, PGNiG SA od 31 marca 2012 roku wprowadzi nową Taryfę na paliwo gazowe. Nie zmienią się natomiast stawki opłat abonamentowych, stawki opłat sieciowych oraz zasady rozliczeń z odbiorcami" - podała gazowa spółka w komunikacie prasowym.

d3pqmf3

PGNiG poinformowało, że taryfa ułatwi spółce pokrycie kosztów realizacji ambitnego planu inwestycyjnego związanego przede wszystkim z poszukiwaniem i wydobywaniem gazu krajowego.

"Szczególnie ważne jest zintensyfikowanie poszukiwań gazu pochodzącego ze złóż niekonwencjonalnych, zgromadzonego w łupkach. Znaczący wzrost wydobycia gazu w kraju pozytywnie wpłynie na stabilizację i bezpieczeństwo dostaw gazu dla Odbiorców końcowych w kolejnych latach. W przyszłości będzie mieć także wpływ na korzystniejszy poziom cen dla wszystkich klientów PGNiG" - napisała spółka w komunikacie.

"Przyjęte w nowej taryfie zmiany są najniższe z możliwych" - podał PGNiG.

d3pqmf3

Prezes Urzędu poinformował, że ewentualna kolejna zmiana taryfy w tym roku byłaby możliwa tylko w sytuacji, gdyby nastąpiły istotne zmiany w otoczeniu gospodarczym. Dodał, że chodzi przede wszystkim o cenę ropy i kursy walutowe.

Woszczyk dodał, że gdyby gazowej spółce udało się wygrać arbitraż z Gazpromem (na początku listopada zeszłego roku PGNiG rozpoczęło procedurę o ceny gazu), Urząd mógłby zażądać obniżenia taryfy spółki.

- Mam takie narzędzie i jeśli okaże się, że okoliczności będą sprzyjające, nie zawaham się go użyć - powiedział.

Postępowanie trwa od końca października ubiegłego roku. Urząd informował wcześniej, że PGNiG chce wysokiego wzrostu cen gazu. W połowie grudnia na wezwanie prezesa URE firma złożyła korektę wniosku taryfowego i obniżyła swoje oczekiwania co do podwyżki cen gazu, nadal wnosiła jednak o dwucyfrowy wzrost.

d3pqmf3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pqmf3