Urlopy rodzicielskie pogorszą sytuację kobiet

Roczna przerwa w pracy to ryzyko dezaktualizacji kompetencji, a w konsekwencji utraty pracy - przestrzegają Pracodawcy RP. Zdaniem organizacji takie właśnie mogą być skutki procedowanej przez Sejm nowelizacji Kodeksu pracy, wprowadzającej roczne urlopy po urodzeniu dziecka.

Urlopy rodzicielskie pogorszą sytuację kobiet
Źródło zdjęć: © AFP

15.05.2013 16:15

- Przypominamy, że - jak wynika z analiz OECD - zbyt długie okresy urlopów macierzyńskich wpływają negatywnie na poziom zatrudnienia kobiet i wysokość ich przyszłych zarobków - napisała w przesłanym PAP oświadczeniu ekspert Pracodawców RP Wioletta Żukowska.

We wtorek Sejm na specjalnym posiedzeniu przeprowadził plenarną debatę nad czterema projektami dotyczącymi rocznego urlopu rodzicielskiego (rządowym i trzema poselskimi). Obradująca następnie komisja za wiodący uznała projekt rządowy.

Zakłada on m.in., że po urodzeniu dziecka przysługują 52 tygodnie płatnego urlopu. Składa się na nie: 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego (obecnie są to cztery tygodnie) i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu na równych prawach będą mogli korzystać ojciec i matka.

Pracodawcy RP wskazują, że podobne regulacje funkcjonują m.in. w Szwecji i Wielkiej Brytanii. - Trzeba jednak pamiętać o tym, że prowadzona jest tam aktywna i konsekwentna polityka prorodzinna, obejmująca oprócz długich urlopów macierzyńskich również inne formy wsparcia dla rodzin z dziećmi - podkreśla Żukowska.

Według Pracodawców RP samo wydłużenie wymiaru urlopów nie zrealizuje głównego celu polityki prorodzinnej, jakim jest wzrost dzietności, potrzeba także m.in. popularyzacji elastycznych form zatrudnienia np. telepracy.

- Należy także dodać, że w związku z dłuższym urlopem rodzica większe koszty będzie ponosił pracodawca. Obejmą one wydatki związane z nieobecnością pracownika i potrzebą zorganizowania na ten czas zastępstwa - wylicza Żukowska.

- Warto zatem rozważyć wprowadzenie specjalnych zachęt dla firm, co mogłoby zniwelować ewentualne obawy po stronie przedsiębiorców - wskazują Pracodawcy RP.

Organizacja przestrzega także przed pośpiechem legislacyjnym, który wynika z decyzji rządu o objęciu nowymi przepisami "matek I kwartału".

- Aby mogły one skorzystać z rocznego urlopu, ustawa musiałaby wejść w życie do 17 czerwca br. Pośpiech w procedowaniu zmian prawnych w tak ważnym obszarze, jakim są uprawnienia rodzicielskie, nie jest wskazany. Może bowiem spowodować późniejsze problemy w stosowaniu czy interpretacji tych przepisów - podkreśla Żukowska.

Sejmowe prace nad urlopem rodzicielskim mają się zakończyć w końcu maja, a ustawa miałaby wejść w życie 17 czerwca 2013 r.

Termin ten musi być dotrzymany, by rocznym urlopem rodzicielskim mogli zostać objęci wszyscy rodzice dzieci urodzonych po 31 grudnia 2012 r., którzy aktualnie przebywają na urlopach macierzyńskich, bądź dodatkowych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)