Trwa ładowanie...
d1s0dyo

Ursus tłumaczy spadek wyników warunkami pogodowymi oraz zahamowaniem wypłat z PROW

15.05. Warszawa (PAP) - Ursus tłumaczy spadek wyników za I kw. zahamowaniem na krajowym rynku sprzedaży maszyn rolniczych oraz opóźnieniami w weryfikacji wniosków o wypłaty środków...

d1s0dyo
d1s0dyo

15.05. Warszawa (PAP) - Ursus tłumaczy spadek wyników za I kw. zahamowaniem na krajowym rynku sprzedaży maszyn rolniczych oraz opóźnieniami w weryfikacji wniosków o wypłaty środków z PROW dla rolników. W kolejnych kwartałach spółka spodziewa się pozytywnego wpływu kilku czynników na wyniki. O godz. 10.00 kurs Ursusa spada o 5,2 proc.

"Głównych przyczyn spadku sprzedaży w kraju było kilka. Przedłużająca się zima, późniejsze niż w pozostałych latach rozpoczęcie prac polowych przez rolników oraz nakładające się na to opóźnienia w weryfikacji wniosków o wypłaty środków na dofinansowanie zakupu maszyn i urządzeń i urządzeń dla rolnictwa z PROW 2007-2013. Ponadto dotychczas wielu rolników nie otrzymało jeszcze dopłat bezpośrednich, co w znacznym stopniu wyhamowało zakupy sprzętu już zamówionego" - podała spółka w komunikacie przesłanym PAP.

"W I kwartale nie sprzyjała także sytuacja polityczna związana z dopłatami, po tym jak Komisja Europejska ogłosiła, że Polska musi zwrócić 79,9 mln euro z funduszy na rolnictwo. W związku z tym znaczna część dealerów sprzętu rolniczego wstrzymała zakupy od producentów w obawie o dalszy rozwój sytuacji i spodziewanych kłopotów z realizacją bieżących wniosków" - dodano w komunikacie.

Spółka tłumaczy, że na wyniki wpłynęło również przeznaczenie dużej części kapitału obrotowego na uruchomienie nowej linii ciągników w Lublinie oraz przygotowanie linii do montażu trolejbusów, na potrzeby ostatnio wygranego kontraktu na ponad 50 mln zł. Ursus spodziewa się pozytywnego wpływu tych zabiegów na przyszłe wyniki.

d1s0dyo

Spółka podała również w komunikacie, że jest w trakcie zaawansowanych negocjacji dotyczących dostawy ciągników na rynek w Nigerii. Uruchomienie montażu na Bałkanach powinno natomiast przełożyć się na wyniki w kolejnych kwartałach.

Przychody Ursusa w pierwszym kwartale spadły do 47,6 mln zł z 56,4 mln zł przed rokiem. Sprzedaż krajowa spadła o 32 proc., a eksport wzrósł o 58 proc.

Przychody Oddziału w Lublinie, gdzie produkowane są ciągniki rolnicze spółki, wzrosły rdr o 2 proc. Oddział poniósł stratę operacyjną, która była wynikiem wzrostu kosztów sprzedaży i ogólnego zarządu, co wynikało z dynamicznego rozwoju tego segmentu.

W pozostałych trzech oddziałach przychody spadły, co spółka tłumaczy głównie opóźnieniami w weryfikacji wniosków o wypłatę środków na dofinansowanie zakup maszyn dla rolnictwa z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Zależna spółka grupy, Bioenergia Invest, wypracowała 68 tys. zł zysku netto. (PAP)

kuc/ ana/

d1s0dyo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s0dyo