Trwa ładowanie...
d2ymwt9
d2ymwt9

USA/Na Wall Street wzrosty po dobrych danych makro z USA, Dow z nowym rekordem

Czwartkowa sesja na Wall Street przebiegała pod znakiem wzrostów po dobrych danych makro z gospodarki USA, które sprawiły, że w cień zeszły słabsze od oczekiwań odczyty indeksów PMI ze strefy euro i Chin.
Share
d2ymwt9

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,19 proc., do 17.719,00 pkt. To nowy historyczny rekord tego indeksu.

S&P 500 zwyżkował o 0,20 proc. i wyniósł 2.052,75 pkt.

Nasdaq Comp. wzrósł o 0,56 proc., do 4.701,87 pkt.

d2ymwt9

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury wzrósł w październiku o 0,9 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu tego wskaźnika o 0,6 proc. mdm.

Indeks Philadelphia Fed wzrósł w listopadzie do 40,8 pkt. z 20,7 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 18,5 pkt.

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w październiku wzrosła do 5,26 mln w ujęciu rocznym. Analitycy z Wall Street spodziewali się spadku sprzedaży domów na rynku wtórnym do 5,15 mln.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła do 291 tys. z 293 tys. tydzień wcześniej po korekcie. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 284 tys. wobec 290 tys. tydzień wcześniej przed korektą.

d2ymwt9

"Jest jasne, że dane z USA są wciąż dużo lepsze niż wskaźniki z innych rozwiniętych regionów świata" - ocenił Art Hogan, główny strateg inwestycyjny w Wunderlich Securities.

Ceny konsumpcyjne w USA w październiku pozostały bez zmian mdm. Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wzrosła o 0,2 proc. mdm w październiku. Analitycy spodziewali się, że wskaźnik CPI spadnie 0,1 proc. mdm oraz CPI bazowy wyniesie plus 0,1 proc. mdm.

Rok do roku wskaźnik CPI wzrósł o 1,7 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii wzrósł o 1,8 proc. Tutaj analitycy spodziewali się odpowiednio wzrostu: o 1,6 proc. i o 1,7 proc.

W ocenie członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, pomimo programów stymulacyjnych zrealizowanych przez Fed, inflacja w Stanach Zjednoczonych może utrzymywać się poniżej 2-procentowego celu inflacyjnego jeszcze przez dłuższy czas - wynika z minutes październikowego posiedzenia opublikowanych w środę.

d2ymwt9

Słabsze od oczekiwań okazały się wstępne odczyty indeksów PMI ze strefy euro. PMI w sektorze przemysłowym strefy euro wyniósł w listopadzie 50,4 pkt., a oczekiwano 50,8 pkt. W usługach było to 51,3 pkt., tutaj rynek zakładał 52,4 pkt.

Słabsze od oczekiwań były między innymi dane PMI z Niemiec. PMI w niemieckim sektorze przemysłowym wyniósł w listopadzie 50,0 pkt. wobec 51,4 pkt. na koniec października. Konsensus rynkowy zakładał tymczasem, że będzie to 51,5 pkt. W sektorze usług Niemiec PMI wyniósł 52,1 pkt. wobec 54,4 pkt. poprzednio, a szacowano 54,5 pkt.

Niższy niż zakładano był również wstępny PMI w przemyśle Chin. Wskaźnik obliczany przez HSBC Holdings i Markit Economics wyniósł w listopadzie 50,0 pkt. Analitycy szacowali PMI na poziomie 50,2.

Ze spółek zyskiwały na wartości w czwartek akcje sieci detalicznej Best Buy. Spółka podała lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne zarówno na poziomie zysku netto, jak i dochodów.

d2ymwt9

Rosły akcje innego detalisty Dollar Tree. Również ta spółka podała lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne. Firma podniosła też prognozę zysków na ten rok.

"W USA szykuje się bardzo dobry sezon przedświąteczny. Spadające ceny energii sprawiają, że konsumenci będą mieli więcej pieniędzy do wydania. Sektor detaliczny może mieć bardzo dobre wyniki sprzedażowe" - ocenił David Lyon, analityk JPMorgan Private Bank.

d2ymwt9

Podziel się opinią

Share
d2ymwt9
d2ymwt9