Trwa ładowanie...
d2zcqsh
d2zcqsh
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

USA/ Nieduże zmiany na Wall Street, rynek analizuje Fed

Sesja na Wall Street zakończyła się w czwartek niedużymi zmianami po serii publikacji makro z gospodarki USA. W centrum uwagi jest polityka Fed po tym, jak w "minutes" z październikowego posiedzenia bank centralny wyraził gotowość, by podwyższyć stopy w grudniu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2zcqsh

Na zamknięciu Dow Jones Industrial zyskał 0,01 proc., i wyniósł 17.739,63 pkt.

S&P 500 spadł o 0,11 proc. i wyniósł 2.081,24 pkt.

Nasdaq Comp. spadł 0,03 proc. do 5.073,64 pkt.

d2zcqsh

Czwartek przyniósł publikację nowych danych makroekonomicznych z USA. Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury wzrósł w listopadzie o 0,6 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu tego wskaźnika o 0,5 proc. mdm.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła do 271 tys. z 276 tys. tydzień wcześniej. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 270 tys.

Indeks aktywności wytwórczej Philadelphia Fed wyniósł w listopadzie plus 1,9 pkt. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie minus 0,5 pkt. Miesiąc wcześniej wskaźnik wskazał na minus 4,5 pkt.

W centrum uwagi rynków utrzymuje się polityka monetarna Fed. Z opublikowanych w środę "minutes" z październikowego posiedzenia Fed wynika, że w ocenie Rezerwy Federalnej podwyżka stóp procentowych w USA w grudniu jest możliwa.

d2zcqsh

"Wydaje się, że rynek jest przygotowany na podwyżkę stóp procentowych. Rynek chce, aby tempo podwyżek było umiarkowane, Fed ma tego świadomość i zgodnie z tymi oczekiwaniami będzie prowadził swoją politykę monetarną" - ocenił dla Bloomberga Mark Dowding, zarządzający funduszami BlueBay Asset Management.

Z wyliczeń agencji Bloomberg wynika, że notowania kontraktów terminowych wskazują, iż prawdopodobieństwo podwyżki stóp w grudniu jest wyceniane po publikacji "minutes" na ok. 68 proc.

"Rynki finansowe wyceniają obecnie duże prawdopodobieństwo podwyżki w grudniu. Poprzeczka dla danych makro, które pojawią się do tego czasu jest więc zawieszona dosyć nisko" - ocenili analitycy Deutsche Banku.

"Spodziewamy się, że raport z rynku pracy za listopad może być relatywnie słaby, co częściowo będzie konsekwencją niespodziewanie bardzo dobrego odczytu za październik. Wydaje się jednak, że Fed zignoruje jakąkolwiek słabość w listopadzie i podkreśli raczej łączną poprawę, jaka jest obserwowana w tym roku" - dodali.

d2zcqsh

W ocenie Deutsche Banku po podwyżce w grudniu, w pierwszej połowie przyszłego roku Fed podniesie ponownie stopy dwa razy. W ich ocenie Fed powstrzyma się natomiast od zmian stóp procentowych w drugiej połowie roku, ponieważ będzie chciał przeanalizować efekty trzech wcześniejszych podwyżek.

W czwartek inwestorzy poznali decyzję banku centralnego Japonii (BoJ). Bank nie zmienił założeń prowadzonej polityki pieniężnej. BoJ utrzymał target stymulowania monetarnego na poziomie 80 bln jenów.

d2zcqsh

Podziel się opinią

Share
d2zcqsh
d2zcqsh