Trwa ładowanie...
d1t9m44
d1t9m44
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

USA/Wall Street w dół, spadły nieco obawy o Brexit

Amerykańskie indeksy straciły w piątek, a na ich notowaniach ciąży spadający kurs największej amerykańskiej spółki giełdowej Apple. To był najgorszy tydzień dla indeksu Dow Jones od miesiąca. Rynek ocenia, że zabójstwo posłanki brytyjskiej Partii Pracy Jo Cox może osłabić obóz zwolenników Brexitu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1t9m44

Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia stracił 0,33 proc. i wyniósł 17.675,03 pkt

S&P 500 spadł o 0,33 proc. i wyniósł 2.071,23 pkt.

Nasdaq Composite zniżkował o 0,92 proc. do 4.800,34 pkt.

d1t9m44

Notowaniom Nasdaq szkodził spadający kurs giganta technologicznego Apple. Akcje Apple spadały, w pewnym momencie ponad 2 proc., po informacjach o wstrzymaniu sprzedaży nowych modeli iPhonów w chińskiej stolicy Pekinie.

W ocenie chińskiego urzędu ds. własności intelektualnej Apple złamał przepisy i konieczne może być wstrzymanie sprzedaży najnowszych telefonów firmy w Pekinie. W ocenie chińskich władz iPhone 6 oraz iPhone 6 plus zbyt przypominają modele sprzedawane przez chińskich producentów.

Indeks S&P 500 stracił w tym tygodniu nieco ponad 1 proc. notując najsłabszy tydzień od kwietnia. Słabe nastroje na rynkach to efekt sondaży opinii publicznej z Wielkiej Brytanii, które wskazują na przewagę wśród Brytyjczyków zwolenników wystąpienia kraju z Unii Europejskiej przed zaplanowanym w przyszłym tygodniu referendum na ten temat.

Obawy o opuszczenie UE przez Wielką Brytanię spadły jednak nieco pod koniec tygodnia. W związku z morderstwem posłanki Partii Pracy Jo Cox zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy Brexitu zawiesili w czwartek prowadzenie kampanii referendalnej. Przerwa w kampanii ma trwać przez cały piątek.

d1t9m44

Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA spadła w maju i wyniosła 1,164 mln w ujęciu rocznym. W kwietniu wskaźnik wyniósł 1,167 mln po korekcie wobec 1,172 mln przed korektą. Analitycy spodziewali się, że liczba rozpoczętych, nowych inwestycji wyniesie 1,150 mln.

Do końca 2018 roku wskazana jest tylko jednak podwyżka stóp procentowych w USA - uważa przewodniczący oddziału Fed z St. Loius Jim Bullard. W jego opinii niskie stopy procentowe w USA są uzasadnione przez umiarkowane tempo wzrostu w amerykańskiej gospodarce, które jego zdaniem do końca 2018 r. będzie się utrzymywało w rejonie poziomu 2 proc. W tym okresie Bullard oczekuje, że stopa bezrobocia wyniesie średnio 4,7 proc., inflacja CPE nie powinna jednocześnie przekroczyć poziomu 2 proc.

d1t9m44

Podziel się opinią

Share

d1t9m44

d1t9m44