Trwa ładowanie...
d3o6rxk

Usługodawcy z branży finansowej i ubezpieczeniowej w I mniej optymistyczni niż w XII - GUS

22.01. Warszawa (PAP) - W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 24 (w grudniu plus 30). Poprawę...

d3o6rxk
d3o6rxk

22.01. Warszawa (PAP) - W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 24 (w grudniu plus 30). Poprawę koniunktury odnotowuje 31 proc. badanych firm, a jej pogorszenie - 7 proc. (w grudniu odpowiednio 36 proc. i 6 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie zmienia się - wynika z danych GUS.

"Na takie kształtowanie się koniunktury wpływają mniej korzystne niż przed miesiącem oceny bieżącego i prognozowanego popytu oraz przyszłej sprzedaży. Aktualna sprzedaż usług może rosnąć nieco szybciej niż to zgłaszano w grudniu ubiegłego roku. W konsekwencji utrzymuje się korzystna bieżąca sytuacja finansowa" - napisano w komunikacie do badań.

"Prognozy zgłaszane przez dyrektorów firm w tym zakresie są optymistyczne, choć ostrożniejsze od formułowanych przed miesiącem. Sygnalizowany jest wolniejszy wzrost bieżących cen, w najbliższych trzech miesiącach przewiduje się ich nieco szybszy wzrost niż prognozowano w grudniu" - dodali autorzy.

Ich zdaniem w najbliższych miesiącach należy oczekiwać niewielkiego spadku zatrudnienia w tej grupie jednostek.

d3o6rxk

"Spośród badanych jednostek, w styczniu 2,8 proc. deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (2,5 proc. w grudniu 2009 r. i 2,8 proc. w styczniu ub. roku). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (77 proc. w styczniu, 79 proc. w grudniu i 81 proc. w styczniu 2009 r.). W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku nie odnotowano znaczących zmian dotkliwości poszczególnych barier" - wynika z badań.

W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 16 (w grudniu plus 13). Poprawę koniunktury odnotowuje 24 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 8 proc. (w grudniu odpowiednio 22 proc. i 9 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"W najbliższych miesiącach można się spodziewać niewielkiego zmniejszenia zatrudnienia w tej grupie jednostek. W styczniu 5,9 proc. badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (w grudniu 2009 r. odsetek ten wyniósł 10,3 proc., w styczniu przed rokiem 2,7 proc.)" - ocenili autorzy badań.

"Największe trudności napotykane przez firmy zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (52 proc. w styczniu br., 46 proc. w grudniu, 48 proc. w styczniu ub. roku) oraz - w mniejszym stopniu - z kosztami zatrudnienia (41 proc. w styczniu br., 51 proc. w grudniu, 58 proc. w styczniu ub. roku - jest to bariera, której znaczenie w skali roku w największym stopniu zmalało). W porównaniu ze styczniem ub. roku najbardziej wzrosło odczuwanie bariery związanej z niedostatecznym popytem (z 22 proc. do 33 proc.) oraz trudnościami z uzyskaniem kredytu (z 4 proc. do 14 proc.)" - dodali.

d3o6rxk

W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 10 (w grudniu minus 14). Poprawę koniunktury odnotowuje 14 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 24 proc. (w grudniu odpowiednio 12 proc. i 26 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie minus 12 (w grudniu minus 8). Poprawę koniunktury odnotowuje 11 proc. badanych firm, a jej pogorszenie - 23 proc. (w grudniu odpowiednio 12 proc. i 20 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. (PAP)

bg/ jtt/

d3o6rxk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3o6rxk