Ustawa o radiofonii i telewizji - projekt PO

Proponowana przez Platformę Obywatelską nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji przewiduje wprowadzenie otwartych konkursów na członków rad nadzorczych mediów publicznych. PO proponuje też umieszczanie w radach przedstawicieli resortu skarbu, finansów oraz ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego.

Ustawa o radiofonii i telewizji - projekt PO
Źródło zdjęć: © AFP | Patric Klin

Projekt, który został złożony do laski marszałkowskiej przewiduje także możliwość odwołania w trakcie kadencji członka rady nadzorczej w przypadku rażącego naruszenia prawa, prowadzenia działalności pozostającej w sprzeczności z wykonywanymi obowiązkami, działania na szkodę spółki oraz zaistnienia okoliczności trwale uniemożliwiających sprawowanie funkcji. W projekcie proponuje się również opracowywanie w porozumieniu z KRRiT planów finansowo - programowych w zakresie realizacji zadań związanych z pełnieniem przez media publiczne misji.

Według nowelizacji rady nadzorcze Telewizji Polskiej i Polskiego Radia mają liczyć 7 członków - 4 wyłonionych w konkursie przeprowadzonym przez KRRiT spośród kandydatów zgłoszonych przez uczelnie i 3 wyznaczonych przez ministrów - skarbu, finansów i kultury. Z kolei rady nadzorcze spółek regionalnych mediów publicznych mogą liczyć 5 członków - 3 wyłonionych przez KRRiT i po jednym wskazanym przez resort skarbu i kultury.

Kolejnym nowym rozwiązaniem w nowelizacji jest zmniejszenie liczebności zarządu spółek publicznej radiofonii i telewizji z 5 do maksymalnie 3 członków. Kandydaci do zarządu mają być wyłaniani w konkursie przeprowadzanych przez radę nadzorczą.

Według projektu kadencja dotychczasowych rad nadzorczych i zarządów spółek w mediach publicznych, jak również dotychczas działających rad programowych wygasa z dniem wejścia ustawy w życie.

krritrządprawo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)